Mistrzostwa Świata Ultraman - Triathlon

ultraman triathlonKażdego października oczy świata triathlonowego skierowane są na zawody Kona, jedne z najbardziej znanych na planecie. Mistrzostwa Świata Ironman są jedną z najbardziej wyczerpujących i wymagających imprez triathlonowych. Na tej samej wyspie na Hawajach odbywa się jeszcze cięższy wyścig: Mistrzostwa Świata Ultraman. Te zawody trwają od 29 listopada do 1 grudnia tego roku, są dłuższe, cięższe i trwają 3 dni.

Mistrzostwa Świata Ultraman mają swój początek w 1983 roku, 5 lat po pierwszym Ironmanie. Pozwala dotrzeć niewielkiej grupie elitarnych sportowców do absolutnych granic ludzkiej wytrzymałości. Trudnością nie jest tylko długość wyścigu, ale także miejsce, tutaj zawodnicy będą musieli się zmierzyć z upałem, wiatrem i nieuniknionym zmęczeniem.

Aby w nich wystartować musisz być bardzo dobry. Aby się zakwalifikować trzeba być uczestnikiem poprzednich Mistrzostw Świata, ukończyć inne zawody Ultraman i ukończyć zawody Ironman w ciągu 18 miesięcy przed startem. Spełnienie warunku kwalifikującego nas do wyścigu jest już trudne.

Pływanie

3 dniowa impreza zaczyna się przed wschodem słońca na nabrzeżu Kilua. Płyniemy 10km do Keahou. Przy temperaturze wody oscylującej wokół 21*C pianki są opcjonalne, jednak organizatorzy zalecają użycie pianek ze względu na występujące meduzy i możliwość hipotermii na tak długim dystansie. Każdy z pływaków ma swoją grupę wsparcia, która dostarcza mu wodę i jedzenie. Pomaga również w sytuacjach kryzysowych. Szczególnie przydają się pod koniec etapu, gdzie występują silne prądy i fale utrudniające pływanie. Maksymalny czas na pływanie to 5h30min, nie każdemu się udaje.

Rower

Natychmiast po wyjściu z wody zawodników czeka 145km jazdy rowerem. Trasa rowerowa jest wymagająca. Pedałowanie po 10km pływania nie należy do lekkich. Zawodnicy zaczynają trasę w upalne południe. Dodatkowe ciepło generują pola lawy otaczające trasę, dodatkowo trasa prawie w całości prowadzi pod górę. Kolarze muszą pokonać przewyższenie 2316m, aby dotrzeć do mety dnia pierwszego znajdującej się w Namakan Pao, mają na to 12h. Oczywiście sprawy nie stają się łatwiejsze drugiego dnia. Znów upał, wiatr i tym razem 2621m przewyższenia i 276km dystansu do pokonania. Sportowcy mają 12h na pokonanie trasy z Namakani Paio do wioski Kohala.

ultraman triathlon 1

Bieg

Lekkie i przyjemne 84,4km, czyli podwójny maraton przez pola lawy czeka na tych, którzy dotarli aż tak daleko. Pomijając dystans i fakt biegania na bardzo zmęczonych nogach, bieg w tym upale i wietrze może złamać nawet najtwardszych zawodników. Konkurencja na tym etapie jest okrutna. Rekord to 21: 41 dla mężczyzn (Holger Spiegel 2010) i 24:07 dla kobiet (Amber Monforte 1998). Przesiew na tych zawodach jest wystarczający, aby być pewnym, że na tym etapie wszyscy osiągną imponujące czasy. Ultraman jest unikalny. Zawiera w sobie najlepsze hawajskie wartości, rodzi środowisko, w którym sportowcy przekraczają barierę, która jest uważana za normalną ludzką wydolność. Czyniąc to zostają częścią unikalnej rodziny, która rozumie wartości wyspy, na której odbywa się wyścig. Co więcej posiadanie takiej siły i determinacji oznacza, że ci, którzy przekraczają linię mety należą do elitarnej grupy sportowców wytrzymałościowych.