Trening w 1h - Trenażer rowerowy - Wytrzymałość i sprawność ogólna

1h rowerGodzinny trening na trenażerze rowerowym dla zaawansowanych poprawiający wytrzymałość i ogólną sprawność kolarską to idealna jednostka na treningi w okresie jesienno-zimowym. By w pełni wykorzystać zalety przedstawionego przez nas treningu należy pamiętać, że powinniśmy go realizować po dniu bez treningu lub mało intensywnych jednostkach. Następnego dnia z pewnością będą bolały Cię nogi dlatego zalecamy trening o niskiej intensywności na basenie lub biegu.

Do realizacji tej jednostki potrzebujemy oraz trenażera kolarskiego, licznika rowerowego , a także stroju i butów kolarskich. Przy tak dużej intensywności treningu niezbędny będzie dodatkowo napój izotoniczny i ręcznik do wycierania potu.

Opis Treningu

Rozgrzewka: 10min intensywnego pedałowania z wysoką kadencją

Sesja główna: 2x12min. Wysiłek stopniowo zwiększamy co 4 minuty od niskiej przez średnią do wysokiej intensywności. Przerwy pomiędzy powtórzeniami to 3 min spokojnego kręcenia.  3x3min intensywnego wysiłku z przerwami 2 min pomiędzy powtórzeniami

Schłodzenie: 5-10min spokojnego kręcenia

Korzyści wytrzymałościowe

Stopniowe zwiększanie intensywności wysiłku i jego umiejętność utrzymywania ma kluczowe znaczenie w budowaniu wytrzymałości i sprawności na rowerze.  Regularna realizacja tego typu jednostek treningowych zwiększa znacząco umiejętność radzenia sobie z narastającym poziomem kwasu mlekowego, a co za tym idzie pozytywnie wpływa na rozwój sportowy. Systematyczna realizacja treningu w okresie jesienno-zimowym pozwoli na wzrost formy sportowej w nadchodzącym sezonie

Korzyści mentalne

Jazda na granicy swoich maksymalnych możliwości oznacza walkę ze swoją psychiką. Jeżeli jednak uda się przezwyciężyć ból i chęć zaprzestania realizacji treningu nasza psychika odniesie sukces, a co za tym idzie będziemy zdolni do pokonywania kolejnych barier podczas kluczowych startów w sezonie. Dodatkowo nabierzemy zaufania do możliwości swojego organizmu.

Korzyści natury fizjologicznej

Dwa 12minutowe interwały powinny rozpocząć się spokojnie, stopniowo zwiększając intensywność by w ostatnich 4 minutach pracować na maksymalnych obrotach. 3 minutowe okresy przerwy to czas na niską intensywność ale wysoką kadencję pedałowania.  Treningi tego typu przyczyniają się nie tylko do wzrostu wytrzymałości tlenowej ale także do maksymalnych możliwości w górnej granicy intensywności. Prawidłowo realizowana jednostka wzmacnia czworogłowe, mięśnie pośladków oraz ścięgna.

Modyfikacja treningu pod dystans Ironman

Przygotowując się do pełnego dystansu Ironman należy wydłużyć okres rozgrzewki do około 20-30minut. Sesja główna podzielona jest na 3 interwały o długości 12min. Dodatkowo rozszerz interwały 3x3min do 4x6-8minut. Realizacja poszczególnych elementów pozostaje bez zmian. Również odcinki odpoczynku trwają tyle samo.