Trening w 1h - sesja biegowa - Szybsza regeneracja

1h biegOdpowiednia regeneracja to jeden z kluczowych ale również bardzo często zaniedbywanych elementów treningu każdego sportowca zarówno amatora jak i profesjonalisty. Regeneracja nie musi wcale oznaczać braku aktywności fizycznej ale jej przemyślaną formę. Przedstawiony poniżej 60minutowy trening w znaczący sposób ogranicza możliwość nabawienia się kontuzji, przyspiesza regenerację oraz przygotowuje organizm triathlonisty na kolejną ciężką jednostkę treningową.

Dla początkujących triathlonistów lub wracających po długim okresie rozbratu z treningiem zalecamy realizację treningu w formule 1minuta biegu i 1minuta marszu. Stopniowe zwiększajcie czas biegu aż do 9min pozostając przy 1 minutowych odcinkach marszu. Dla bardziej zaawansowanych biegaczy okres biegu można jeszcze nieznacznie wydłużyć.  Elementy niezbędne do realizacji tego treningu to strój i buty biegowe oraz zegarek ze stoperem. W przypadku zaawansowanych urządzeń treningowych istnieje możliwość zaprogramowania treningu z odpowiednimi odcinkami wysiłku i odpoczynku. Trening z powodzeniem można wykonywać również na bieżni elektrycznej.

Opis treningu

Rozgrzewka: 5minut spokojnego biegu

Sesja główna: Zacznij od 5x1min biegu z przerwą 1minutowego marszu. Stopniowo zwiększaj objętość treningu by osiągnąć 5x9minut biegu z 1minutowymi okresami marszu pomiędzy. Podczas sekcji marszu koncentruj się na utrzymaniu wysokiej kadencji i trzymaniu pozycji podobnej jak podczas biegu.

Schłodzenie: 5minut lekkiego biegu

Korzyści wytrzymałościowe

Głównymi korzyściami realizacji tego typu jednostek jest przede wszystkim szybsza regeneracja po męczących treningach. Realizując tego typu jednostkę po ciężkich treningach znacząco zmniejszamy ryzyko powstawania kontuzji, a także ograniczamy bolesność mięsni i stawów.

Korzyści mentalne

Krótkie odcinki biegu pozytywnie wpływają na jakość i efektywność biegu. Ludzka psychika lepiej znosi obciążenia poprzedzające okresy odpoczynku. Dzielenie odcinków długiego biegu na krótsze w znaczący sposób ogranicza zmęczenie psychiczne tym samym jesteśmy w stanie osiągnąć dużo lepsze rezultaty.

Korzyści fizjologiczne

Szybsza regeneracja, lepsze odkwaszenie organizmu, a także wydajniejsza praca całego układu ruchu pozwoli na szybsze przeprowadzenie kolejnej ciężkiej jednostki. W efekcie nasza biegowa efektywność i szybkość wzrośnie w dużo krótszym czasie.

Modyfikacja treningu pod dystans Ironman

Po osiągnięciu 9minut biegu i 1 minutowych odcinków marszu w pełni osiągnąłeś poziom treningu odpowiadającego potrzebom triathlonistów na długim dystansie. Jeżeli potrzebujesz wydłużyć trening po prostu dodaj kolejną 9 minutową sesję biegu.