Trening w 1h - Sesja biegowa - szybkość, siła

1h-biegPoprawa szybkości biegu to jeden z kluczowych elementów treningu tej dyscypliny również w triathlonie. Istnieje wiele sposobów na poprawę tego elementu, jednym z nich są regularnie wykonywane serie podbiegów. Inna praca mięśni oraz układu krążenia wymagają od organizmu wytężonej pracy i stymulacji dzięki czemu efekty treningowe przychodzą bardzo szybko.

Planując realizację tego typu jednostek warto pamiętać, że powinna być przeprowadzona w znacznych odstępach czasowych od innych intensywnych treningów kolarskich, pływackich i biegowych. Wypoczęty organizm będzie w stanie dać z siebie więcej, a to z kolei prowadzi do szybszego progresu sportowego. Po przeprowadzeniu tego typu jednostki treningowej przez kilka najbliższych dni możemy odczuwać bóle mięśniowe dlatego również po jej realizacji warto kilka dni przeznaczyć na lżejsze treningi w celu odbudowy i adaptacji organizmu. Do realizacji treningu potrzebujemy butów do biegania, zegarka z GPS i pulsometru, a także stroju biegowego i partnera.

Opis treningu

Rozgrzewka: 15 min spokojnego biegu. Ostatnie 5 min lekko przyspieszyć. Na koniec warto wykonać kilka 15-20 sekundowych mocniejszych sprintów.

Sesja główna:8x40-60 sekund sprintów pod górę o nachyleniu 5-7%. Przerwy pomiędzy powtórzeniami wykonujemy w marszu i powinny trwać około 2min. Po zakończeniu powtórzeń 15min biegu na poziomie 75% HR max

Schłodzenie: 5min lekkiego truchtu

Korzyści wytrzymałościowe

Treningi oparte na wykonywaniu sprintów, a w szczególności na wzniesieniach nigdy nie są łatwe, ale jeżeli wykonywane są poprawnie dają bardzo szybki przyrost szybkości i wytrzymałości. Sprinty wpływają również na zwiększenie mocy oraz parametrów tlenowych organizmu. Do realizacji tego typu treningów pomocny okazuje się partner treningowy, który biegnąc obok będzie motywował nas do jeszcze intensywniejszej pracy.

Korzyści mentalne

Treningi oparte na krótkich ale bardzo intensywnych powtórzeniach wymagają od nas silnej woli i bardzo dużej motywacji. Ich prawidłowa realizacja daje swojego rodzaju komfort psychiczny i wiarę w swoje możliwości. Umiejętności sprinterskie oraz bieg na granicy możliwości bardzo często przydają się w końcowej fazie rywalizacji kiedy zmuszeni jesteśmy do walki z innymi zawodnikami

Korzyści natury fizjologicznej

Korzyści wynikające z regularnego wplatania sprintów do swoich treningów to przede wszystkim znaczny przyrost możliwości szybkościowych organizmu, zwiększenie mocy beztlenowej organizmu, lepszą tolerancję na kwas mlekowy oraz poprawę ogólnej formy sportowej. Bieganie po kilku szybkich odcinkach powinno być zdecydowanie łatwiejsze ponieważ system nerwowo-mięśniowy jest rozgrzany i pobudzony do cięższej pracy. Podczas końcowych 15min lekkiego biegu praca tlenowa organizmu będzie najwydajniejsza i najefektywniejsza dzięki czemu poprawie ulegnie również wytrzymałość tlenowa.

Modyfikacja treningu pod dystans Ironman

Rozgrzewka powinna trwać około 20-30min. Dodatkowo 15min po sesji sprintów wydłużamy do 30min wykonując bieg w tempie startowym na dystansie długim. Jeżeli będziesz w stanie możesz dodatkowo wykonać lekki 30-40min bieg jako drugą jednostkę tego dnia.