Achilles. Kontuzja, Leczenie, Zapobieganie

achillesŚcięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w ludzkim organizmie. Jest w stanie wytrzymać poprzeczne siły działające z naciskiem rzędu 500kg. Mimo to jego przeciążenia i kontuzje są jedyną z najczęstszych przyczyn wykluczenia sportowca z aktywności fizycznej. Wśród biegaczy i triathlonistów 1 na 10 kontuzji biegowych wiąże się właśnie ze ścięgnem Achillesa.

Achilles łączy mięśnie tylnej części goleni z kością piętową. Ze względu na swoje położenie w organizmie ma stosunkowo słabe ukrwienie, a co za tym idzie jest podatne na uszkodzenia i bardzo wolno się regeneruje. Kontuzje Achillesa mogą być spowodowane wieloma przyczynami, a jego zapalenie może przebiegać w sposób nagły lub przewlekły. Uszkodzenia nagłe inaczej ostre zazwyczaj wiążą się z całkowitym lub częściowym przerwaniem ścięgna. Do przewlekłych zalicza się zapalenie ścięgna, zwyrodnienie oraz zapalenie pseudopochewki, która spowija ścięgno. Zapalenie ścięgna spowodowane jest najczęściej przeciążeniem. Do głównych objawów zapalenia lub zerwania ścięgna Achillesa należą obrzęk, zaczerwienienie i ból podczas chodzenia po powierzchniach pochyłych takich jak schody czy wzniesienia.

CZTERY najczęstsze przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa

1 Nagłe zwiększenie objętości lub intensywności treningu to jedna z głównych przyczyn, która powoduje zapalenie lub w gorszych przypadkach zerwanie ścięgna. Nagła zmiana obciążeń wynikających z dłuższych dystansów, szybszych treningów czy większej ilości treningów w zróżnicowanym terenie bez odpowiedniego przygotowania znacząco wpływają na ryzyko pojawienia się dolegliwości

2 Przewlekłą przyczyną powstania kontuzji ścięgna może być nadmierna pronacja biegacza. Pronacja to nadmierna rotacja stopy biegacza w kierunku wewnętrznym. Nieprawidłowa technika biegu wpływa niekorzystnie na obciążenie ścięgna, które przy każdym kroku jest nadmiernie eksploatowane. W takim wypadku warto udać się do specjalistycznego sklepu z obuwiem biegowym i wykonanie wideo analizy dzięki, której wyszkolony pracownik dobierze odpowiednie buty z tzw. wsparciem dla pronatorów.  

3 W przypadku triathlonistek i biegaczek częstą przyczyną powstawania kontuzji Achillesa jest noszenie butów na wysokim obcasie, a w zasadzie osłabienie i skrócenie ścięgna przez ich noszenie. Skrócone ścięgno i przykurczone mięśnie łydek podczas treningu biegowego w płaskich butach są narażone na nadmierne rozciąganie, a tym samym przeciążenia.

4 Słabe mięśnie łydek zwiększają presję na ścięgna Achillesa, dlatego bardzo ważne jest ich regularne wzmacnianie. Napięte, nadmiernie osłabione mięśnie łydki zmniejszają ruch stawu skokowego, który osłabia również ścięgno.

Zapobieganie i leczenie kontuzji Achillesa

Leczenie

1 Po pierwsze gdy już pojawi się dolegliwość należy niezwłocznie odpocząć. Każda aktywność fizyczna zmuszająca ścięgno do pracy pogłębia kontuzję powodując coraz więcej mikrouszkodzeń, a w konsekwencji może prowadzić do przewlekłego urazu lub zerwania.

2 Podczas trwania kontuzji można stosować szereg zabiegów przyspieszających regenerację. Najlepszym sposobem są okłady z lodu i krioterapia. Oba zabiegi można przeprowadzić w domu chociaż krioterapię można również wykonać u fizykoterapeuty, który zastosuje miejscowy zabieg ciekłym azotem.

3 W celu szybszego powrotu do zdrowia ale również długoterminowego pozbycia się problemu kontuzji ścięgna zaleca się wykonanie specjalnych dopasowanych do naszej stopy wkładek u podologa. Innym sposobem na odciążenie bolącego miejsca jest stosowanie specjalnych żelowych podpiętek, które podniosą naszą piętę, a to bezpośrednio wpłynie na odciążenie ścięgna.

Zapobieganie

1 Najlepszym i najbardziej sprawdzonym sposobem zapobiegania powstawaniu kontuzji jest odpowiednie rozciąganie. Warto pamiętać, że przed aktywnością fizyczną wykonujemy rozciąganie dynamiczne, a po ćwiczeniach statyczne (nigdy na odwrót). Pamiętajmy, że należy rozciągać wszystkie mięśnie w obrębie dolnych partii ciała. Mięsień rozciągamy bez napięcia dociskając piętę do podłoża. Natomiast ścięgno przy napiętym mięśniu, czyli tuż przed uczuciem rozciągania ze strony mięśnia.

2 Rolowanie to doskonałe ćwiczenie rozluźniające mięśnie i ścięgna. Dzięki specjalnej piankowej rolce wykonujemy masaż podudzia ( od kostki do kolana) Tego typu zabiegi powodują wyciśnięcie starej krwi, napłynięcie nowej oraz rozluźnienie powięzi, mięśni i ścięgien. Jeżeli nie posiadamy rolki możemy wykorzystać butelkę napełnioną wodą lub innym płynem.

3 Jeżeli ból ścięgna pojawił się stosunkowo niedawno warto również przeanalizować nasz trening. Być może nieświadomie wprowadziliśmy zmiany w dystansie, intensywności lub charakterystyce treningów. Analiza treningu i jego modyfikacja w znaczny sposób przyspieszy, ale przede wszystkim umożliwi regenerację i dojście do pełnej sprawności.

4 Zmiana aktywności na czas trwania kontuzji to bardzo dobry pomysł. Poprawa innych dyscyplin takich jak pływanie czy rower z pewnością wpłynie na naszą ogólną formę, a leczenie przebiegnie szybciej i mniej boleśnie. Dodatkowe wzmocnienie innych partii mięśniowych wpłynie na zmniejszenie ogólnej podatności organizmu na kontuzje.