• slider6

Rowery triatlonowe: znacznie lepsze?

felttriathlonIle przewagi da Ci rower triatlonowy nad lekkim, dobrze ustawionym, posiadającym aerodynamiczną przystawkę rowerem szosowym?

Ostatnie 20 lat było eksplozją w dedykowanych rowerach triatlonowych – projektowane z ostrzejszymi kątami rury podsiodłowej, aby zmaksymalizować transfer energii. Posiadające coraz bardziej komfortowe aerodynamiczne kierownice na długie dystanse. Jednakże najnowsze rowery szosowe są coraz sztywniejsze i bardziej aerodynamiczne niż kiedykolwiek, i bardzo często lżejsze niż ich triatlonowe odpowiedniki.

Naukowcy z USA badali różnice w ruchach mięśni, a także wzory aktywnych mięśni podczas biegania i pedałowania. Używając roweru triatlonowego, badali wpływ ułożenia rąk i kątów rury podsiodłowej na biomechaniczne wyzwania związane z tranzytem rower-bieg.

Podczas badań nagrano ruchy całego ciała i w szczególności ruchy dolnych partii mięśni 14 triatlonistów podczas serii biegów i jazd rowerowych. Zostało przeprowadzonych 9 jazd na rowerze z użyciem 3 różnych chwytów (aero/dolny/górny) i 3 różnych kątów rury podsiodłowej (73°/76°/79°). Badani przebiegli także na bieżni przy 80, 90 i 100% swoich możliwości na 10km trasie, aby ocenić wpływ ustawienie roweru triatlonowego na następujące po jeździe bieganie.

felt

Wnioski były następujące…

W porównaniu do jazdy na rowerze bieganie wymaga większego zakresu ruchu (a więc także dłuższych mięśni i ścięgien) w różnych mięśniach biodrowych, udowych i łydkach. Podczas jazdy samo zwiększenie kąta rury podsiodłowej nie miało wpływu na kinematykę mięśni, ale wprowadziło znacznie większą aktywność mięśnia czworogłowego ud podczas ruchu korby w górę. Zmiana pozycji rąk spowodowała wzrost aktywności mięśnia dwugłowego ud, i zbliżyła zakres ruchów mięśni biodrowych zginających i prostujących do tych obserwowanych podczas biegania.

Badacze doszli do wniosku, że w porównaniu do zwykłego roweru szosowego triatlonistom będzie znacznie łatwiej dokonać transferu z roweru do biegania używając dedykowanego roweru triatlonowego.