Ceramicspeed, detale dające przewagę

ceramicspeed OSPW min“Jazda na rowerze” jakkolwiek prosto by to nie brzmiało, jest procesem bardzo złożonym. Używając mięśni wprawiamy układ człowiek-rower- otoczenie w pasmo wzajemnych zależności. O naszym sukcesie decyduje wiele czynników na które w większości, poza warunkami atmoferycznymi i terenowymi mamy wpływ.

Jadąc na rowerze przede wszystkim walczymy z oporem powietrza, im szybciej jedziemy tym większe opory musimy pokonać. Dobierając odpowiednią pozycję, przylegające ubranie i aerodynamiczny kask minimalizuje turbulencje podczas przepływu powietrza wokół nas. Rower konfigurujemy tak by jak najmniej podlegał oporowi powietrza, wysokie stożki kół, czy nawet pełne koło ztyłu sprawia, że przecinamy powietrze oszczędzając cenną energię. Kolejnym elementem wpływającym na naszą efektywność poruszania są opory toczenia, te minimalizujemy przez odpowiednie ciśnienie w oponach i dobór ich szerokości. Wszystkie te zabiegi mogą zdać się na nic gdy w  naszym sprzęcie opory w trakcie ruchu poszczególnych elementów będą zbyt wysokie. Płynne łożyskowanie kół i wkładu suportu, lekko toczący się łańcuch po napędzie są w stanie zapewnić efektywne wykorzystanie pracy naszych mięśni. Nad ekstremalną minimalizacją tarć w rowerze od wielu lat pracuje duńska manufaktura Ceramicspeed z siedzibą w Holstebro. Firma zajmuje się nowatorskimi rozwiązaniami minimalizującymi siły tarcia w sprzęcie rowerowym nie tylko do jazdy szosowej ale też MTB czy nawet przełaju. W ich ofercie znajdują się ceramiczne łożyska kół, wkładu suportu i sterów, wózki przerzutki z powiększonymi kółeczkami, łańcuch UFO oraz najnowszy produkt, olejek do łańcucha UFO DRIP.

 

ceramicspeed set

 

Dobre łożysko powinno być wykonane z materiału odpornego na odkształcenie, zużycie, korozję oraz na zmianę temperatur i zmęczenie. I tu ceramiczne łożyska Ceramicspeed nokautują nawet najlepszą stal i ceramikę. Kulki Ceramicspeed produkowane z użyciem azotku są okrąglejsze, twardsze o 15%, gładsze o 100%, sztywniejsze, lżejsze i trwalsze niż kulki stalowe i inne kulki ceramiczne innych producentów. Co można zyskać używając komponentów na co dzień używanych przez Bora Hansgrohe, Quick-Step Floors Cycling Team, Team Dimension Data for Qhubeka, Cannondale Drapac Pro Cycling Team?

Producent zapewnia zysk przy wymianie łożysk na poziomie 6-9 wat, daje to przewagę przy średniej prędkości 32 km/h 9 minut na dystansie 180 km w stosunku do klasycznie łożyskowanych komponentów (piasty kół, suport, łożyskowanie zębatek wózka przerzutki). Efektem “ubocznym” stosowania ceramicznych łożysk jest też mniejsza waga (50%) i większa żywotność do 3-5 razy w stosunku do klasycznych łożysk. Dla chcących zaznaczyć obecność ceramiki w łożyskach producent dodaje naklejki informujące o ich obecności.

 

ceramicspeed wheel

 

Kolejnym elementem układanki jest łańcuch UFO. Jest to specjalnie spreparowany przez Ceramic Speed łańcuch Dura-Ace CN-HG901 lub KMC. Pokryty specjalnym “pudrem” (mieszanka oparta na parafinie, teflonie i dwusiarczku molibdenu) minimalizującym opory zarówno wewnątrz łańcucha jak i na styku łańcuch zębatka pozwala na zaoszczędzenie 2-5 wat w stosunku do zwykłego łańcucha. Łańcuch przeznaczony jest do jazdy w suchych warunkach i dzień wyścigu, a jego użycie ogranicza żywotność powłoki do 320 km. Po przekroczeniu tego dystansu lub w przypadku gdy jednak trafiliśmy na nie sprzyjające warunki pogodowe, część właściwości łańcucha można przywrócić dołączonym przez producenta olejkiem lub odesłać go do producenta w celu pokrycia nową powłoką. Ponieważ powłoka jest "sucha" łańcuch nie łapie brudu i nie brudzi też nas czy napędu.

 

ceramicspeed UFO chain

 

Oszczędność 2.4 wat daje wymiana wózka przerzutki na wózek z powiększonymi kółeczkami Oversized Pulley Wheel System (OSPW System). Każde kółeczko ma 17 ząbków co sprawia, że łańcuch przesuwa się zdecydowanie płynniej niż w przypadku klasycznych, małych kółeczek. Łożyskowanie wyciętych metodą CNC kółeczek jest ceramiczne, a sam wózek wykonany jest z karbonu i oprócz mniejszej masy zapewnia spektakularny wygląd przerzutki i zwiększenie jej płynności działania. Testy pokazały, że większy rozmiar kółeczek zmniejsza opór łańcucha o 40-60%. Dostępne są wózki do najwyższych grup Shimano, SRAM, Campagnolo.

ceramicspeed OSPW Dura Ace

W przypadku gdy już mamy wysokiej klasy komponenty, a chcemy jeszcze coś urwać CeramicSpeed oferuje olej do łańcucha UFO drip, określany jako najszybszy olej do łańcucha na rynku. Jego przewaga nad innymi olejami jest taka, że aplikowany jest w formie ciekłej, a po wyschnięciu tworzy trwałą powłokę odporną na zabrudzenia i w najgorszych warunkach pogodowych wytrzymującą 200km. UFO Drip pozwala na zaoszczędzenie 4,5-9 wat przy generowaniu 250 wat z kadencją 95 RPM. O ile pojedyncze komponenty i oszczędzone waty nie brzmią spektakularnie to ich połączenie już tak, 10-16 wat robi różnicę w czasie zawodów. Trzeba jednak zaznaczyć, że im mniej wytrenowany zawodnik tym więcej zyskuje na zmianach wprowadzonych przez CeramicSpeed.

Reasumując każdy element wpływający na pracę roweru wart jest rozważenia, skoro można inwestować w siodło które zmniejsza tarcie na styku z udem to i wyżej wymienione komponenty są warte uwagi. Koszt wymiany wszystkich komponentów (wkład suportu, łożyskowanie kół, wózek przerzutki, łańcuch UFO) (oszczędność 16,4W) może wynieść około 7250 złotych w zależności od konfiguracji osprzętu. Jeżeli jesteśmy amatorem z odpowiednio grubym portfelem komponenty Ceramicspeed pomogą nam urwać dużo czasu i spowodują, że z roweru zejdziemy mniej zmęczeni. U zawodników na wysokim poziomie zapewnią przewagę, która przy wyrównanym poziomie konkurentów, może decydować o podium.

Do plusów komponentów CeramicSpeed zaliczyć można:

  • zdecydowana oszczędność mocy przy zastosowaniu wszystkich elementów
  • nawet pięciokrotnie większa wytrzymałość łożyskowania w stosunku do konwencjonalnych materiałów
  • łańcuch smarowany na “sucho” nie łapie brudui nie brudzi
  • płynniejsze działanie przełożeń i możliwość dobrania wstępnego napięcia sprężyny wózka przerzutki
  • kozacki wygląd tylnej przerzutki
  • jakość wykonania
  • idealne rozwiązanie do roweru startowego w triathlonie

Minusy komponentów CeramicSpeed:

  • cena może być zaporowa
  • łańcuch UFO wyłącznie na dobre warunki pogodowe i gwarantowana pełna jego wydajność na 600 km
  • ograniczona użyteczność w codziennej jeździe

Przykładowe ceny komponentów Ceramicspeed:

 

ceramicspeed UFO Drip