Wpływ goemetrii roweru na bieg w triathlonie

 Naukowcy z Uniwersytetu w Lancashire zbadali wpływ zmiany kąta rury podsiodłowej z 73° na 81° na osiągi podczas jazdy na rowerze i biegu w triathlonie na dystansie sprinterskim. Dziesięciu wytrenowanych triathlonistów miało za zadanie przejechać najszybciej jak się da 20 km na trenażerze następnie przebiec 5km na bieżni , próbę wykonywano dwukrotnie raz z kątem 73° i raz 81°. Podczas prób mierzone były: czas, prędkość, tętno, pobór tlenu, moc, kadencja, długość kroku.

bikefitting
Szybkość 5km biegu znacząco wzrosła przy kącie 81° w porównaniu do 73°. Zawodnicy poprawili czas o średnio 49s. Wzrosła również długość kroku z 2.12 na 2.20. Żadnych innych różnic nie odnotowano.
Rezultaty sugerują, że ostrzejszy kąt rury podsiodłowej wpływa pozytywnie na wyniki biegu podczas dystansu sprinterskiego w triathlonie., prawdopodobnie zwiększając ekonomię biegu.

sztycanorcom

Wyniki badań potwierdzają że podczas zakupu roweru do triathlonu warto zastanowić się nad geometrią w przypadku rowerów czasowych, przede wszystkim starszych modeli które były typowo czasowe bez możliwości zmiany geometrii przez odwrócenie sztycy lub zastosowanie sztycy regulowanej w poziomie . Natomiast przy zakupie szosy pod triathlon warto sprawdzić czy jest możliwość rozbudowy roweru np. o zastosowanie zmieniającej geometrię sztycy (Redshift).

redshift1

Samodzielne ustawianie odpowiednich kątów w warunkach domowych jest trudne ale możliwe. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów sugerujemy wybór bikefittera z doświadczeniem ustawiania triathlonistów np.: Tricarbon w Szczecinie, Wertykal pod Krakowem.

Źródło: Journal of Science and Cycling 5/2016