Trenażery rowerowe - jaki wybrać na zimę.

tacx genius miniaturaPolska to kraj, leżący w umiarkowanej strefie klimatycznej, a co za tym idzie warunki pogodowe w przeciągu roku są dość zróżnicowane. Sezon kolarski w naszym kraju tak na dobrą sprawę trwa od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Oczywiście zdarzają się takie lata kiedy ten okres się wydłuża bądź też trwa przez cały rok. Niestety w większej części przypadków pasjonaci kolarstwa są narażeni na niekorzystne warunki pogodowe w okresie jesieni i zimy.

Deszcz, wiatr, mróz, lód i śnieg, a także bardzo niskie temperatury powietrza skutecznie zniechęcają nas do wyjścia z domu. Dla osób dbających o formę kolarską ten okres może okazać się rozstaniem ze swoim ukochanym jednośladem, ale czy musi? Wcale nie. W takich przypadkach przychodzą z pomocą kluby fitness organizujące zajęcia spinningowe na rowerach stacjonarnych lub też trenażery rowerowe. I o tym w dzisiejszym artykule. W Świecie kolarskim tego typu urządzenia mają zastosowanie od wielu lat. Bardzo często można je spotkać podczas wyścigów kolarskich. W przypadku zawodowych kolarzy trenażery wykorzystywane są do rozgrzewki głównie przed jazdą na czas ale również przed niektórymi etapami kolarskimi. Bardzo często kolarze udzielając wywiadów po danym etapie czy wyścigu również spędzają czas kręcąc na trenażerach. Taki zabieg ma za zadanie wyciszyć ich mięśnie i ograniczyć stężenie kwasu mlekowego w mięśniach.

Trenażery kolarskie użyczył nam do testów: Sklep triathlonowy Tricarbon.pl

Przy pisaniu tego artykułu wzięliśmy pod uwagę tylko trenażery z którymi mieliśmy styczność,  sprzęt który został nam udostępniony przez naszych partnerów. Na rynku jest więcej firm produkujących różnej jakości produkty, opisywane przez nas są dobrej jakości i nie powinno być tu niespodzianek po zakupie pod tym względem.Pod głównym tekstem znajdziecie kilka wariantów zakupowych, nasz subiektywny wybór przy różnych potrzebach i pułapach cenowych.

Zalety trenażerów rowerowych

Zanim przedstawimy podstawowe typy trenażerów warto zadać sobie pytanie dlaczego mam w ogóle wybrać trenażer, a nie np. kupić karnet na zajęcia fitness. Podstawową zaletą trenażera jest możliwość trenowania praktycznie o każdej porze dnia i nocy w zaciszu własnego domu. Oznacza to, że nie musimy wychodzić z domu żeby wykonać trening. Kolejną zaletą trenażera jest fakt iż jeździmy konkretnie na naszym rowerze. Odpowiednio dopasowany rower pozwoli nam z pewnością bardziej efektywnie wykorzystać czas treningowy. W przypadku osób, które nie decydują się na zakup trenażera ale również nie mają czasu na zajęcia fitness, pojawia się opcja kupna roweru stacjonarnego. Niestety takie rozwiązanie jest bardzo drogie, a do tego to kolejny element wyposażenia domu, który zajmuje trochę miejsca.

Typy trenażerów kolarskich i systemy generujące opór

Na rynku dostępnych jest  kilka podstawowych typów trenażerów. Odpowiedni wybór konkretnego typu powinien być podparty rzetelną wiedzą oraz określeniem własnych potrzeb. W zależności od tego jaki typ treningu będziemy chcieli przeprowadzić na naszym domowym trenażerze oraz jakich funkcji szukamy możemy wybrać trenażer określonego typu.
Współczesne trenażery w zależności od modelu mogą wcale nie posiadać układu oporowego, np. trenażery rolkowe, układ magnetyczny i układ elektromagnetyczny. Podstawowe różnice pomiędzy nimi przedstawiamy poniżej:

Trenażery bez możliwości regulacji oporu: Są to najprostsze modele trenażerów rolkowych. Generowany opór wynika tutaj tylko i wyłącznie z oporów toczenia opony po rolce oraz regulacji przerzutkami.

tacx blue twist

Trenażery z oporem magnetycznym: Układ oporowy magnetyczny działa na zasadzie zbliżających i oddalających się od siebie magnesów generujących pożądany opór, który możemy regulować przy pomocy manetki na kierownicy

trenazer elite powermag

Trenażery z oporem elektromagnetycznym: Ten typ występuje w najbardziej zaawansowanych modelach trenażerów i łączy w sobie układ magnetyczny i elektryczny. Większość tego typu modeli wymaga podłączenie do prądu, a opór regulowany jest za pomocą komputera montowanego na kierownicy roweru.

wahoo snap trenazer

Trenażery z oporem olejowym: W przypadku tego typu trenażerów koło zamachowe zanurzone jest w oleju. Największą zaletą tego typu rozwiązań jest bardzo cicha praca. Niestety mają również odpowiednią cenę.

kinetic road machine

Typy trenażerów:

Trenażery rolkowe:

Zostały skonstruowane z trzech rolek oraz ramy scalającej całość. Zaletą tego typu trenażerów jest symulacja jazdy na rowerze oddana w bardzo dużym stopniu, ponieważ podczas całego treningu poza pedałowaniem musimy utrzymać równowagę tak jak w przypadku jazdy na zewnątrz. Za tego typu urządzeniami przemawia również fakt iż podczas treningu nasz organizm pracuje w bardzo zbliżony sposób jak w przypadku jazdy w rzeczywistości. Nasz układ mięśniowo-szkieletowy zmuszany jest do ciągłej pracy, a jadący kolarz musi utrzymać odpowiedni stopień równowagi i koncentracji. Większość współczesnych rolek treningowych ma paraboliczne rolki, znacznie ułatwiając utrzymanie równowagi podczas jazdy. Do niedawna głównym minusem tego typu trenażerów było brak możliwości ustawienia jakiegokolwiek oporu, oczywiście poza regulacją przełożeń. Na szczęście producenci wyszli nam naprzeciw i coraz więcej modeli wyposażonych jest w układ oporowy, a nawet podłączenie do komputera i wyświetlanie wirtualnej trasy. Ceny trenażerów tego typu zaczynają się od około 600zł, ale potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych w przypadku najbardziej zaawansowanych modeli. W trenażerach rolkowych możemy spotkać się z systemami oporu magnetycznego, elektrycznego i elektromagnetycznego.

trenazer rolkowy

Trenażery z mocowaniem tylnego koła:

Ten typ trenażera oparty jest na metalowej lub aluminiowej ramie do której przypinamy rower. Niewątpliwie zaletą tego typu rozwiązań jest stabilność całej konstrukcji . Pozwala to na przeprowadzenie treningu w sposób komfortowy bez obaw o cenne wyposażenie naszego domu. Poza ramą do której mocowany jest rower, trenażery tego typu posiadają system oporowy mocowany w taki sposób by generowały opór na tylnym kole. Inaczej jak w przypadku trenażerów rolkowych przednie koło stoi stabilnie na podłodze lub specjalnej podstawce. Większość tego typu urządzeń uniemożliwia nam dynamiczną pracę ciała i roweru podczas jazdy ale na rynku występują również modele, starające się odzwierciedlić ruch kolarza na rowerze. Sekret tkwi w specjalnie opatentowanych systemach pozwalających na pracę całego roweru wraz z trenażerem np: Kinetic Rock n' Roll Smart Control.

tacx vortex smart

Trenażery typu Direct Drive

Również jak w przypadku modeli z mocowaniem tylnego koła, modele direct drive zmuszają nas do przytwierdzenia roweru do ramy trenażera. Główną i przede wszystkim najważniejszą różnicą jest brak tylnego koła nie potrzebnego do realizacji treningu. Trenażer Direct Drive wymusza na użytkowniku montaż kasety z naszego roweru bezpośrednio do konstrukcji trenażera. Po tym zabiegu nie pozostaje nam nic innego jak montaż roweru oraz założenie łańcucha na kasetę zamontowaną na ramie trenażera. Największą zaletą tego typu trenażerów jest bardzo wysoka kultura pracy, niski poziom hałasu oraz bezpośrednie przeniesienie napędu na kasetę i system oporowy trenażera bez strat mocy spowodowanej tarciem opony o rolkę. Na rynku dostępnych jest coraz więcej trenażerów tego typu producentów takich jak Kinetic, Wahoo, Elite czy Tacx. Pionierem w tej dziedzinie jest Włoski producent, który jako pierwszy wyprodukował model Turbo Muin. Obecnie dostępne są bardziej zaawansowane wersje z zaawansowanymi systemami oporowymi oraz dostępnymi aplikacjami i oprogramowaniami do realizacji praktycznie każdego treningu. Najciekawsze modele dostępne na rynku to Wahoo Kickr, Tacx Neo 2T, Kinetic R1. Wszystkie modele współpracują z aplikacjami typu Zwift czy TrainerRoad, a także czujnikami mocy, prędkości czy pomiarem tętna.

Wahoo kickr trenazer

Sposób montażu i kompatybilność z rowerem

Większość współczesnych trenażerów można dostosować praktycznie do każdej średnicy koła w przedziale 20-29 cali. W zależności od modelu musimy zmienić kąt ustawienia ramy trenażera lub też zastosować specjalnie przygotowane przez producenta adaptery. Wszystko to odbywa się w sposób prosty i intuicyjny nie wymagający praktycznie żadnej umiejętności. Po odpowiednim dopasowaniu trenażera w zależności od sprzętu na jakim jeździmy powinniśmy bezwzględnie zastosować specjalną oponę (http://tricarbon.pl/opona-tacx-trenazer-700x23) przeznaczoną do tego typu urządzeń. Główną jej zaletą jest stosunkowo cicha praca oraz mniejsze zużycie w stosunku do klasycznych opon szosowych. Dlaczego tak się dzieje? Rolka trenażera podczas intensywnej pracy kolarza bardzo mocno się nagrzewa, a to z kolei wpływa na trwałość opony szosowej. Kolejnym atutem przemawiającym za zakupem tego typu opony jest fakt iż nie ślizga się ona po rolce trenażera co zdarzało się w przypadku zwykłych opon szosowych. W przypadku rowerów typu MTB zakup tego typu opony może okazać się niezbędny ponieważ bieżnik w oponach górskich stawia bardzo duży opór, hałasuje i szybko się zużywa. Oczywiście w przypadku trenażerów typu Direct drive nie wymagany jest montaż opony, ponieważ jak już wczesniej wspoinaliśmy tego typu trenażery mają bezpośrednie przełożenie napędu roweru na trenażer, bez użycia tylnego koła. Trenażery typu Direct-drive są kompatybilne praktycznie ze wszystkimi typami rowerów.

Składanie po zakończonym treningu

Zarówno rolki jak i trenażery z mocowaniem tylnego koła są tak zaprojektowane by po złożeniu zajmowały jak najmniej miejsca. W praktyce oznacza to, że większość urządzeń treningowych można złożyć w kilku prostych ruchach i schować do szafy czy pod łóżko.

Przegląd oferty na rynku.

Trenażery rolkowe: Chcąc kupić trenażer tego typu musimy liczyć się z wydatkiem minimum 600zł-700zł. Do najtańszych modeli w tej kategorii należą modele Tacx Antares i Elite Arion. Są to podstawowe modele rolek, posiadające paraboliczny kształt rolek, w celu ułatwienia jazdy. Solidnie wykonane, ciche ale nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji. Bardziej zaawansowane modele takie jak Tacx Galaxia posiadają system pracy rolek wraz z kolarzem. W rzeczywistości oznacza to, że podczas nagłych przyspieszeń lub stawania na pedałach rolki przesuwają się odzwierciedlając rzeczywistą jazdę. Koszt tego typu urządzeń to około 1000zł. W dalszej kolejności rozpoczynają się modele posiadające różnego typu systemy generujące opór. Najprostszym modelem tego typu jest Elite Arion Mag. Posiada on 3 stopnie regulacji oporu i kosztuje około 1200zł. Jeżeli szukamy rolek o większej funkcjonalności musimy nastawić się na wydatek powyżej 1900zł. W tej grupie cenowej dostajemy kompletne urządzenie z pełną regulacją poziomu oporów aż po jazdę w wirtualnej rzeczywistości. Do tego typu urządzeń należą Elite Arion Digital cena około 1900zł, ELITE E-MOTION trenażer rolkowy cena około 2200zł oraz ELITE REAL E-MOTION cena około 4500zł.

Trenażery z mocowaniem tylnego koła: W tej grupie trenażerów warto rozpocząć od najtańszych propozycji czyli modeli magnetycznymi. Ceny tego typu urządzeń to koszt 500zł-5000zł i zależą od stopnia zaawansowania rolki i oprogramowania, ilości przełożeń, wagi koła zamachowego oraz materiałów wykorzystanych do wykonania. Do tej grupy należą takie modele jak CycleOps Mag+ cena około 900zł,  Tacx Blue Twist cena około 550zł, Elite Novo Force cena około 550zł, Tacx Blue Matic cena około 670zł, Elite Qubo Power Mag Pack cena około 800zł, Tacx Booster cena około 1100zł, Tacx Satori Smart cena około 1100zł. Do najbardziej zaawansowanych trenażerów z systemem magnetycznego oporu można zaliczyć Elite Realpower, który posiada możliwość wyświetlania wirtualnych tras na ekranie komputera oraz ich wierne odzwierciedlenie na trenażerze. Do bardziej zaawansowanych modeli z systemem oporu fluidowego możemy zaliczyć Rock and Roll Smart i Road Machine Smart firmy Kinetic

Kolejną grupą trenażerów są modele z systemem oporowym elektromagnetycznym. Ceny urządzeń z takim rozwiązaniem wahają się w przedziale 1500-5000zł. Tak samo jak w przypadku trenażerów magnetycznych cena zależy od funkcji, jakości wykonania, parametrów samego urządzenia oraz tworzywa z jakiego jest wykonany. W tej grupie znajdziemy takie modele jak Tacx vortex Smart(cena około 1700zł) Bkool (cena około 2400zł), Wahoo Kickr Snap (cena około 2250zł), a także Kinetic Rock and Roll Smart Control (3300zł) Road Machine Smart Control (2600zł). Wśród modeli innych marek możemy wyróżnić Elite Rampa (cena około 1900zł) czy Elite Qubo Digital (cena około 1500zł)

Najnowszym typem trenażerów są modele Direct Drive czyli z bezpośrednim przeniesieniem napędu na silnik trenażera. W tej grupie wiodącymi modelami są Wahoo Kickr (cena 5299zł) Tacx Neo 2T (około 6tys złotych) Elite Drivo II (cena detaliczna około 5600zł), Wahoo Kickr Core (3500zł), Tacx FLux 2 (3600zł), Tacx Flux S (2700zł) Elite Direto X i Suito w cenach od 2500zł do 3400zł, a także nowość na polskim rynku Kinetic R1 z pracującą ramą razem z naszym rowerem (cena 4500zł) czy Bkool Smart Air w cenie 5149zł

 

 tacx neo 2t

A może zamiast trenażera rower stacjonarny?

W tej grupie sprzętu mamy równie duży wachlarz możliwości wyboru jak w przypadku trenażerów. Ceny tego typu urządzeń wahają się od około 300zł za bardzo podstawowe modele do wartości oscylujących w okolicy 14tys. złotych. Tak samo jak w przypadku trenażerów różnice te wynikają z jakości użytych materiałów, funkcji oraz kultury pracy urządzenia. Niewątpliwą zaletą rowerów stacjonarnych jest bardzo niski poziom hałasu już nawet w przypadku tańszych modeli. Wersje kosztujące kilka tysięcy złotych mają w zasadzie nieograniczone możliwości ustawienia pozycji na rowerze. Doskonałym przykładem tego typu urządzenia jest Tacx Neo Bike Smart czy Wahoo Kickr Bike Smart, który umożliwia dopasowanie tak samo dobre jak w przypadku własnego roweru. Wielopłaszczyznowe ustawienie siodła i kierownicy oraz bardzo duże możliwości ustawienia kątów i wysokości pozwalają na przeprowadzenie treningu w warunkach identycznych jak w przypadku naszego roweru szosowego lub MTB. Z biegiem lat normą w tego typu urządzeniach stały się komputery sterujące i określające poziom zmęczenia zawodnika, jego parametry takie jak generowana moc, puls oraz czas spędzony na rowerze, kadencje i pokonany dystans. Najnowsze wersje oferują również podłączenie urządzeń mobilnych takich jak tablet czy telefon przenosząc użytkownika w wirtualny Świat wyścigów kolarskich całego Świata. Niestety jak wszystko również rowery stacjonarne mają swoje wady, chociażby dlatego, że zajmują dużo miejsca, niejednokrotnie wymagają podłączenia do prądu, ale przede wszystkim potrafią kosztować krocie.

tacx neo bike smart

Podsumowując, wybór trenażerów na rynku jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. W głównej mierze wybór modelu powinniśmy warunkować budżetem. Niestety im droższy model tym więcej funkcji i mniejsze prawdopodobieństwo nudy. Z pewnością jednak nie ma trenażera tak dobrego żeby zastąpił on nam jazdę na świeżym powietrzu. Ciekawą propozycją są wspomniane rowery stacjonarne, które z roku na rok są coraz bardziej dopracowane pozwalając użytkownikowi czuć się na nich jak na swoich ukochanych jednośladach. W okresie zimowym będziemy publikowali obszerniejsze testy poszczególnych modeli trenażerów oraz rowerów stacjonarnych wraz z uwypukleniem ich zalet i wad, a także subiektywnych opinii.

Subiektywne warianty zakupowe:

1.    Potrzebuję trenażera tylko na rozgrzewki przed bieganiem (mini zakładki do 30min) lub przed zawodami kolarskimi.
Nasz wybór: Rolki - od najtańszych do najdroższych (nam wystarcza Elite Arion, Elite Arion Mag z ustawieniem oporu  jest OK. równie dobrym wyborem jest Tacx Antares lub Galaxia)

2.    Jaki trenażer do 700zł podstawowy model z możłiwością ustawiania oporu.
Nasz wybór: Tacx Blue Matic. Solidny model z regulacją oporu z manetki.
3.    Jaki Trenażer do 1000zł – głośność nie ma znaczenia, ważne żeby była możliwość zrobienia mocnych interwałów ( nie lubię długich jazd w domu).
Nasz wybór: Tacx Booster
3.   Jaki Trenażer do 1500zł –  mam możliwość stopniowania poziomu oporu, niski poziom hałasu jest preferowany. Łatwość montażu i demontażu. Kompatybliny z aplikacjami typu Zwift
Nasz wybór: Kinetic Road Machine Smart
4.  Jaki Trenażer około 2000zł – Zależy mi na możliwości ustawiania oporu, chcę żeby posiadał komputer sterujący i oprogramowanie do komputera. Możliwość programowania treningu. Możliwość ścigania się na wirtualnych trasach, wbudowany pomiar mocy
Nasz wybór: Wahoo Kickr Snap
5.   Jaki Trenażer do 3500zł – Posiada duży opór, oprogramowanie komputerowe wraz z możliwością przeprowadzania wirtualnych wyścigów. Czujnik kadencji i pomiar mocy, a także pomiar pulsu. Bardzo cichy
Nasz wybór: Wahoo Kickr Core
6.   Jaki Trenażer do ok 5000zł – Zależy mi na bardzo wysokim generowanym poziomie oporu, nachylenie trasy powyżej 15%, Bardzo mocno rozbudowane oprogramowanie komputerowe, możliwość ścigania się ze znajomymi. Dodatkowo zależy mi na cichej pracy. Najlepiej jeżeli będzie bezprzewodowy.
Nasz wybór: Wahoo Kickr lub Kinetic R1
7.   Mam nieograniczony budżet i dużo miejsca w domu.  Dziecko śpi w tym samym pokoju i żona ogląda seriale, sprzęt ma być bezgłośny, z możliwością pomiaru mocy, tętna , wirtualne trasy, możliwość idealnego dopasowania, jak najbardziej zbliżonego do mojego roweru.
Nasz wybór: Wahoo Kickr Bike lub Tacx Neo Bike Smart
8.  Chcę wydać jak najmniej ale: chcę mieć dostęp do wirtualnych tras, względnie cichy, sąsiedzi za ścianą marudzą.  Opór wystarczający do treningu podjazdów. Nie zależy mi żeby się bujał, chociaż mógłby.
Nasz wybór: Wahoo Snap
lub  Kinetic Road Machine Smart
9.    Zależy mi na bardzo cichej pracy. Nie chcę wydac 10 000 na rowerek typu Smart:) Generowany opór powinien wystarczyć na przeprowadzenie większości treningów..
Nasz wybór: Wahoo Kickr

Recenzja trenażerów Kinetic Rock and Roll: http://triathlon-trening.pl/sprzet-triathlonowy/218-kinetic-rock-and-roll-trenazer-rower.html

Duży wybór trenażerów rowerowych w dobrej cenie znajdziesz w http://tricarbon.pl/trenazery-rowerowe-kolarskie