• slider6

Ubieranie pianki triathlonowej

zakladanie-pianki-orca-3-8-triathlonWielu początkujących triathlonistów ma problem z odpowiednim dopasowaniem rozmiaru pianki. Okazuje się, że odpowiednio dobrany rozmiar oznacza dość mocno dopasowany krój, a co za tym idzie trudność w jej ubraniu czy ściągnięciu podczas treningów czy zawodów. Ubieranie pianki jest jedną z fundamentalnych umiejętności każdego pływaka czy triathlonisty, a pewne schematy działania mogą nam to bardzo ułatwić.

Gdy już nauczysz się szybko i sprawnie ubierać piankę zaoszczędzisz sobie stresu podczas dnia startu. Wtedy nie pozostanie Ci nic innego jak dać z siebie wszystko podczas rywalizacji. Poniżej przedstawiamy kilka podpowiedzi odnośnie ubierania pianki:

Nasmaruj się

Zanim założysz swoją piankę możesz użyć odpowiedniego środka w sprayu do nasmarowania swojego ciała. Zapewni on odpowiednio mniejsze tarcie przy zakładaniu i zdejmowaniu pianki, a do tego pozwoli na lepsze i szybsze dopasowanie się pianki. Pamiętaj, że warto używać specjalistycznych środków do pianek np: TriSlide, bo one nie wpływają negatywnie na neopren, w odróżnieniu np. od żelu do USG czy oliwek dziecięcych. Najwięcej środka nałóż na kostki i podudzia, a także nadgarstki, przedramiona i kark.

Odpowiednio naciągnij piankę

Odpowiednie naciągnięcie pianki powyżej kostki pomoże Ci dopasować ją do właściwej pozycji. Aby to sobie ułatwić, owiń nogi w worek foliowy, co zapewni odpowiedni poślizg. To samo należy zrobić z pianką w okolicach dłoni.

worek-pianka

Piankę ubieraj stopniowo

Piankę triathlonową powinno ubierać się jak damskie rajstopy, naciągając pewien jej odcinek i rozciągać po kawałku. Zbyt ostre paznokcie przeszkadzają na tym etapie, a dodatkowo łatwo mogą spowodować rozerwanie neoprenu, który będzie zwiększał swoją objętość stopniowo. Upewnij się, że pianka jest odpowiednio naciągnięta. Luzy w okolicach krocza oznaczają, że ​​nie jest wystarczająco wysoko naciągnięta.

zakladanie-pianki

Włóż ręce

Gdy już piankę włożysz na nogi, przyjdzie czas na jej górną połowę. Podczas ubierania górnej części pianki najpierw wkładamy jedną rękę, zaś druga zbiera i odpowiednio naciąga neopren na ramionach. Zasada zakładania górnej części pianki jest bardzo podobna do zakładania jej na nogi. Dużym ułatwieniem jest podniesienie do góry ręki, na którą akurat jest nakładana. W przypadku rękawów również bardzo ważne jest usunięcie wszystkich zmarszczek czy zagięć neoprenu. Pianka powinna być mocno podciągnięta pod pachy.

zakladanie-pianki-triathlonowej

Zapnij zamek błyskawiczny

W momencie gdy masz dwie ręce w piance, zapięcie zamka który zapina się w górę może sprawić Ci duży problem. W takim przypadku z pewnością o pomoc możesz zapytać zawodnika obok, bądź osobę towarzyszącą podczas zawodów. Przy zapinaniu pianki musisz nabrać powietrza i zebrać łopatki jak najbardziej dasz radę. Dobrze dopasowana pianka po zapięciu zamka będzie sprawiała wrażenie delikatnie za małej. Ostatnią rzeczą o której musisz pamiętać jest zapięcie rzepa w okolicach szyi. Ważne jest to żeby pianka w żadnym miejscu się nie zaginała i nie powodowała obtarć.

zakladanie-pianki-orca-3-8