• slider6

Trening z pomiarem mocy w triathlonie

pomiar_mocy_triathlonPoniżej postaramy się wyjaśnić, dlaczego warto wydać znaczną część środków przeznaczonych na sprzęt triathlonowy na urządzenie do pomiaru mocy.

O ile pulsometry są dokładnymi i przydatnymi urządzeniami, to puls sam w sobie niewiele nam mówi.  Przykładowo, co jeśli mamy tętno o 10 uderzeń na minutę wyższe niż zwykle? To dobrze? Czy źle? Nie wiemy czy przypadkiem przy wyższym tętnie nie wykonujemy mniejszej pracy. Zmierzyć to możemy tylko mierząc moc, jaką wydatkowaliśmy w tym czasie. Dane wejściowe jak puls nie są tak znaczące dopóki nie porównamy ich z danymi wyjściowymi jak moc. W końcu wyścigi wygrywają ci z największą mocą, a nie najwyższym pulsem.

Czy bardziej się opłaci zakup ulepszenia do roweru czy może miernik mocy w tej samej cenie? Miernik mocy pomoże zbudować ci dodatkową siłę poprzez bardziej dokładny trening, lekkie koła nie… Jak miernik mocy pomaga zwiększyć siłę? Otóż pozwala na rozwianie wielu wątpliwości podczas treningów. Przykładowo przy interwałach nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kiedy zaczęliśmy faktyczny trening jedynie przy użyciu pulsometru. Zwykle uważamy, że dopiero po osiągnięciu założonego pulsu, który odpowiada z opóźnieniem na nasz wysiłek, a do tego wacha się dosyć długo zanim się nie ustabilizuje. Pomiar mocy powie nam dokładnie ile podczas tego wysiłku wydatkowaliśmy mocy, co pozwoli nam dokładniej wyznaczać cele i osiągnięcia treningowe.

Podczas treningów interwałowych naszym celem nie jest trening serca, ale mięśni nóg. Kluczem do sukcesu podczas takiego treningu jest świadomość, co dzieje się z naszymi mięśniami. Pulsometr pokaże nam tylko aktualny puls, czyli jak pracuje serce. Aby dowiedzieć się jak pracują mięśnie będziemy potrzebowali jeszcze pomiaru mocy.

powertap_jouleUżywanie pomiaru mocy podczas długich wyścigów o stałym tempie takich jak np. triathlon jest bardzo pomocne. Kiedy wszyscy zmagają się z silnym wiatrem lub podjazdem zgadując, z jaką siłą mają jechać, kolarz wyposażony w pomiar mocy jedzie z zaplanowaną wcześniej mocą. Nie jest to możliwe do określenia z użyciem pulsometru, gdyż dochodzą takie czynniki jak podekscytowanie, wahania pulsu, efekt diety, wolna zmiana pulsu na wzniesieniach.

Pomiar mocy dostarcza nam także dokładnych danych na temat naszego poziomu wytrenowania na przestrzeni sezonu. Używając pulsometru i pomiaru mocy jesteśmy w stanie określić czy robimy faktyczne postępy, a nie tylko szacować.

Jest wiele zalet treningów z użyciem pomiaru mocy. Jednym z lepszych argumentów będzie to, że używają go zawodowi kolarze szosowi i triathloniści. Grono kolarzy używających sprzętu do pomiaru mocy rozrasta się. Jest to zapewne tylko kwestia czasu, kiedy urządzenia do pomiaru mocy będą powszechne w kolarstwie szosowym, górskim i triathlonie. Pomiar mocy zdecydowanie zmienia sposób, w jaki trenujemy i ścigamy się.

Obecnie na polskim rynku można znaleźć piasty i koła z pomiarem mocy, trochę droższe są pedały z miernikiem mocy, (np: Look Keo Power)

Nam przypadł zaszczyt przetestowania kół z pomiarem mocy wyposażonych w piasty CycleOps Powertap G3 wraz z licznikiem Joule.