• START
  • Rower
  • Rower
  • Kolarstwo przełajowe. Doskonała alternatywa dla triathlonistów zimą

Kolarstwo przełajowe. Doskonała alternatywa dla triathlonistów zimą

 

Doskonała alternatywa

Nasuwa się pytanie co zrobić jeśli nie mamy możliwości treningu na naszych rowerach szosowych w Styczniu i Lutym? Czy jesteśmy skazani na trening w zamkniętym pomieszczeniu ? Okazuje się, że jazda na rowerze w terenie jest doskonałą alternatywą i wcale nie musi zrujnować naszego sezonu triathlonowego. Zmiana otoczenia treningowego pozytywnie wpłynie na naszą psychikę, formę kolarską, technikę, a także motywację do kolejnych godzin na rowerze.

Rowery górskie są zbyt powolne, mają grube opony i są ciężkie. Rozwiązaniem jest rower przełajowy, nazywany też rowerem do cyclocrossu  lub CX. http://tricarbon.pl/rowery-przelajowe Zasadniczą różnicą w stosunku do rowerów szosowych są grubsze opony, hamulce tarczowe oraz nieco inna geometria.

Kolarstwo przełajowe po latach mniejszego zainteresowania cieszy się coraz większą popularnością. W okresie jesienno zimowym organizowane są amatorskie wyścigi przełajowe, doskonałe do podtrzymania formy kolarskiej. Wyścigi są bardzo ciekawe i emocjonujące, ale, co ważniejsze, dla nas triathlonistów rowerem przełajowym można pojechać prawie wszędzie, o każdej porze w każdych warunkach pogodowych. Jest idealnym dodatkiem do naszego sprzętu treningowego.

Fuji cross bikes

Adaptacja organizmu przed sezonem startowym

Jazda raz w tygodniu na rowerze triathlonowym na początku sezonu jest bardzo ważna. Pozwoli to na stopniowe dostosowanie się naszego organizmu do pozycji aero i pracy konkretnych grup mięśniowych używanych podczas jazdy na czas. Jeśli nasza pozycja na rowerze przełajowym będzie ustawiona poprawnie nie ma żadnych przeciwwskazań żeby wykonywać na nim inne jednostki treningowe.

W trakcie trwania sezony triathlonowego 90 procent treningów szosowych powinno odbywać się na rowerze triathlonowym lub szosowym. Pozwoli to na doskonałe opanowanie pozycji czasowej i wypracowanie mięśni odpowiedzialnych za ten specyficzny typ kolarstwa. Pozostałe 10% treningów może, a nawet powinno być wykonywanych z dala od kierownicy czasowej, pozycji aero i specyfiki treningu czasowego. Ten czas możemy wykorzystać na trening na rowerze przełajowym unikając przy tym monotonii i szlifując umiejętności techniczne.

Popraw swoje umiejętności

Większość zawodników startujących w triathlonach rozpoczyna swoją przygodę bez odpowiednich umiejętności technicznych takich jak: pokonywanie zakrętów, umiejętności pokonywania zjazdów i podjazdów, a także odpowiedniego hamowania nie wspominając już o poprawnym trzymaniu toru jazdy, jeździe w grupie, itp

Aura nie sprzyja

Warunki pogodowe jesienią i zimą odstraszają od jazdy na szosie? Wsiądź na rower przełajowy i pojedź do lasu. Prędkość będzie niższa niż na drogach, ograniczając przy tym odczuwanie zimnego wiatru, pozwalając na odbywanie dłuższych treningów. Dodatkowo jazda po bezdrożach bardzo dobrze wpływa na kondycję i wytrzymałość. Zmienny opór toczenia, nierówności i zmienne podłoże wymagają dużo więcej energii niż jazda na szosie.

cyclocross

Trening na szosie na przełajówce

Oprócz budowania umiejętności technicznych rower przełajowy można również użyć do treningu szosowego podczas deszczu, śniegu czy jazdy po gorszej jakości nawierzchniach asfaltowych, chroniąc tym samym nasz rower startowy przed brudem, solą i innymi nieczystościami.  

Podsumowując każde urozmaicenie treningu jest dobre. Kluczem do rozwoju w każdej dyscyplinie jest różnicowanie jednostek treningowych i zmiana ich specyfiki. Wprowadzenie kolarstwa przełajowego do swojej treningowej rutyny pozwoli Ci zachować dobrą kondycję psychiczną i fizyczną, a także zapewni Ci sporo doskonałej zabawy. Jazda na jednym rowerze w przypadku triathlonistów, czasowym pięć lub sześć miesięcy bez przerwy powoduje, że ciekawe do tej pory treningi mogą stać się nudne.

Wsiadaj na przełajówkę i przejedź zupełnie inną pętlę jak do tej pory. Zanim się zorientujesz, będziesz jechał przez las w listopadzie, cały brudny zastanawiając się dlaczego tak niechętnie chciałeś rozpocząć swoją przygodę z kolarstwem przełajowym.