• slider6

Zmiana długości korby - będę szybszy?

Często jednak rezygnują ze zmian dotyczących długości korby ponieważ nie są pewni efektu, a do tego taki zabieg jest często bardzo kosztowny.
Mimo to często warto zastanowić się nad jej zmianą. Okazuje się, że taki zabieg może spowodować zaoszczędzenie kilku minut podczas etapu kolarskiego i pozwoli lepiej wejść w etap biegowy.

Tradycyjne długości ramion korby maiły zostać określone przez rozmiar ramy roweru. Duża rama najczęściej miała długość korby 175mm , średnia 172.5mm , a mała 170 mm . Okazuje się jednak, że takie podejście nie do końca jest poparte badaniami naukowców.
Od pewnego czasu wśród zawodowych triathlonistów i ambitnych amatorów panuje trend przechodzenia na korby o długości od 165mm do 170mm  - nawet dla wysokich zawodników. Istnieje kilka powodów, które bezpośrednio wpływają na takie decyzje. Najczęściej chodzi po prostu o wydajność.

Aerodynamika

W przypadku skrócenia długość korby z 175 mm do 170 mm, nasze nogi będą pracowały o 5mm bliżej siodełka niż do tej pory. Oznacza to, że można spokojnie podnieść siodełko o 5mm co da taki sam efekt.

To z kolei oznacza, że kolana są dalej od klatki piersiowej. Po takim zabiegu możesz jeszcze bardziej obniżyć kierownicę, a to powoduje jeszcze większą pozycję aerodynamiczną. Twój współczynnik oporu jest niższy więc przy takiej samej mocy pojedziesz szybciej.

Zmiana Kąta stawu biodrowego

Innymi korzyściami ze skrócenia długości korby i podniesienia siodła jest fakt nie uderzania kolanem o klatkę piersiową, a co za tym  idzie otwartego kąta biodra podczas jazdy na rowerze. Kilka lat temu przeprowadzono badania dotyczące wpływu zarówno go i szerokiego kąta biodra na generowaną moc. Okazało się, że kąt bardziej otwarty pozwala na generowanie większej mocy i lepszą ekonomikę jazdy. Z pewnością krótsza korba pomoże Ci osiągnąć ten cel.

Czy są jakieś minusy?

Łatwo stwierdzić, że jeśli krótsze korby mogą dać lepszą pozycję jazdy bez dostrzegalnej utraty mocy lub wydajności, to każdy powinien zmienić u siebie długość korby. Ale czy są jakieś minusy takiego rozwiązania?
Zmiana korb oznacza zakup nowych, a to z kolei może wymagać wymiany kasety. Powodem może być zbyt mała dźwignia i zbyt mała rozpiętość przełożeń. Inną kwestią jest to, że wielu triathlonistów ma kilka rowerów, a wymiana kilku korb to już duży wydatek finansowy. Jeżeli chodzi o minusy związane z biomechaniką ruchy to krótsza korba może dać tylko same pozytywne efekty w pracy nóg.

Ustaw swoją pozycję

Jeśli myślisz poważnie o zmniejszeniu długości korby w celu poprawy aerodynamiki to warto odwiedzić specjalistyczny sklep, który posiada odpowiednią wiedzę odnośnie dopasowania kolarza do roweru. Pomiar kątów pomiędzy ramionami, miednicą i kolanem  z zastosowaniem różnych długości korb pozwoli Ci na wybranie tej właściwej. Ustalenie odpowiednich kątów jest bardzo ważne dla triathlonistów. Krótsze długości korby powinny pozwolić na utrzymanie lub zwiększenie aerodynamicznej pozycji, która jest tak ważna podczas zawodów bez formuły draftingu.

Wnioski

Pomimo kosztów jakie niesie ze sobą wymiana korby, naprawdę warto. Twoje wyniki prawdopodobnie poprawią się ze względu na możliwość poprawy aerodynamiki, a także niewielkiego wzrostu wydajności. Te dwa szczegóły mogą wyraźnie poprawić Twoje możliwości kolarskie bez dodatkowych treningów. Dodatkowym plusem jest fakt, że z pewnością szybciej złapiesz rytm biegowy podczas zakładek czy zawodów triathlonowych. Badania wskazują jednoznacznie, że krótsze korby wymagające większej kadencji mniej obciążają stawy, a przecież zdrowie jest najważniejsze.