Przejście z jednej dyscypliny na triathlon: Pływanie

Wśród wielu triathlonistów pływanie to najmniej lubiana dyscyplina. Bardzo często traktują tą dyscyplinę jako dodatek do ukochanego biegania i jazdy na rowerze. Jeśli jesteś przypadkiem zgoła odwrotnym, a pływanie to Twoja mocna strona podpowiemy jak możesz ją wykorzystać.
Odporność psychiczna, która jest wymagana w treningu pływackim, liczenie długości basenów, śledzenie linii na dnie, dzień po dniu, tydzień po tygodniu może bardzo dobrze wpłynąć na Twoje możliwości osiągania sukcesów w sporcie wytrzymałościowym jakim jest triathlon.

Baza wytrzymałościowa, którą osiągnąłeś dzięki regularnym treningom pływackim oferuje genialną pozycję wyjściową do budowania siły i sprawności w pozostałych dwóch dyscyplinach.

Ponadto, większość pływaków trenujących w klubach, którzy przez wiele nastoletnich lat byli obciążeni reżimem treningowym i porannymi godzinami treningu będą mieli lepszą pozycję wyjściową do porannych treningów.
Pierwszy trening wcześnie rano to świetny zwyczaj, i wielki plus w treningu triathlonowym, ponieważ oznacza to że, w razie potrzeby, można wpleść kolejny trening tego samego dnia np. po pracy

Chociaż korzyści z pływania to wspaniały punkt wyjścia do rozpoczęcia swojej przygody z triathlonem  to istnieje wiele przeszkód, które muszą być dokładnie przeanalizowane. Po pierwsze dwie trzecie triatlonu tj. rower i bieg wymaga większego poziomu wsparcia dla własnego ciała.

Podczas jazdy na rowerze twoja masa ciała w głównej mierze opiera się na siodełku. Bieganie nie oferuje takiego wsparcia i wymaga odpowiedniego przygotowania organizmu do każdego biegowego kroku.

Organizm pływaka jest przyzwyczajony do bycia w pozycji poziomej, natomiast jako biegacz Twoja pozycja jest pionowa, a to powoduje, że Twoje ciało musi zapewnić Ci odpowiedni poziom stabilizacji i wsparcia.

Drugi obszar na którym warto się skupić to kostki i stopy pływaka. Po latach wykorzystywania ich jako element napędowy, kostki są często luźne i mniej zdolne do kontrolowania ruchu stopy, podczas spadania na ziemię - dzięki czemu łatwiej o zwichnięcie przy lądowaniu na nierównej powierzchni.

Najlepszym sposobem przeciwdziałania i wzmacniania organizmu jest odpowiedni plan treningowy, koncentrujący się na wzmocnieniu rdzenia, pośladków, stóp i kończyn dolnych. Należy pamiętać, aby stopniowo zwiększyć zdolność organizmu do przeciwstawiania się siłą działającym podczas biegu czy jazdy rowerem.

Odpowiednia wytrzymałość i program treningowy można zbudować niewielkim nakładem sił. Jeśli pływasz bardzo dużo, a biegasz okazjonalnie, może to potrwać kilka miesięcy. Osiągnięcie odpowiedniego poziomu siły i wytrzymałości jest również zależne od indywidualnych predyspozycji.

Plan treningowy

Jeśli pływanie jest twoją siłą będziesz w stanie utrzymać swój poziom przy mniejszej ilości sesji tygodniowo. Spróbuj zmniejszyć swoje pływanie do dwóch sesji tygodniowo, a dodaj od dwóch do trzech sesji rowerowych i przynajmniej trzech biegu. Poniżej przedstawiamy propozycję planu tygodniowego wprowadzającego do treningu triathlonowego. Jest to oczywiście tylko przykład i można go korygować w zależności od swoim potrzeb.

Poniedziałek
Bieg: 45min biegu po zróżnicowanym terenie
Wtorek
Pływanie: 60 min
Spinning: 45 minut
Środa
Bieganie: spokojnie 30 min
Czwartek
Wolne
Piątek
Rower: 60 min trenażer, skoncentruj się na wysokiej kadencji i rytmie
Sobota
Pływanie: 60 min
Bieganie: 40min bieganie po górkach
Niedziela
Długa jazda na rowerze: 2h teren urozmaicony