Wydajniejsza praca nóg w wodzie, a brak energii na rowerze i biegu

W artykule staramy się wyjaśnić czy warto zdecydować się, aby większą cześć pracy przekazać na ramiona oszczędzając przy tym nogi. Wielu trenerów triathlonu mimo to skupia się na efektywności pracy nóg  wodzie ... Dlaczego?

Praca nóg tzw. kopnięcia to jeden z najbardziej zaniedbywanych elementów w treningu pływackim większości triathlonistów. Wiele badań i analiz jednoznacznie określa pozytywny wpływ treningu nóg na formę i technikę pływaka nawet triathlonisty. Większa cześć triathlonistów twierdzi, że muszą oszczędzać swoje nogi  podczas pływania ponieważ muszą mieć energię podczas roweru i biegu, przenosząc tym samym większość wysiłku na ręce. Okazuje się, że należy zmienić ten proces myślowy. Bardziej wydajna  praca nóg w wodzie pozwoli mi oszczędzić energię na etap kolarski i biegowy.

Oczywiście nie chodzi o to by pracować nogami jak podczas ciężkich treningów tempowych, ale ważne jest byśmy byli w stanie pracować nogami mocniej w razie potrzeby zmiany tempa, nie tracąc przy tym zbyt wiele energii. W przypadku zawodów liczy się przede wszystkim ekonomika.

Twoje nogi powinny pracować zgodnie z ruchem rąk. Znalezienie odpowiedniego tempa i rytmu to klucz do płynięcia szybko i ekonomicznie.

Poniżej przedstawiamy kilka bardzo dobrych sposobów na poprawienie techniki i ekonomiki pracy nogami. Niezbędna będzie deska pływacka:

Przykładowe treningi nóg:

- 20 x 50m, naprzemiennie, jeden basen mocna praca samymi nogami, drugi basen delikatna praca nóg. Przerwa pomiędzy seriami powinna wynosić 15-20 sekund
- 18 x 50m, jeden basen spokojnej pracy nogami, dwa kolejne mocna praca nogami. Przerwa 15-20 sekund po każdej serii.
- 15 x 100m, podczas każdego 100m odcinka pracy samymi nogami wpleść 3-4 mocnych kopnięć nogami. Na każde 100 metrów powtórzyć 5 razy. Przerwa między seriami 20-30 sekund.

Jeśli będziesz regularnie trenował pracę nóg - dwie sesje w tygodniu , bardzo szybko zauważysz, że  szybkość pływania treningowego się poprawia. W pierwszym okresie treningowym możesz czuć, że twoje nogi są ciężkie i sztywne. Bez wątpienia kluczem do szybszego pływania jest praca nad wieloma aspektami techniki i motoryki pływaka. Jak się jednak okazuje również praca nóg może pozwolić uzyskać lepszy czas przy takim samym wysiłku.