Priorytety jesienno-zimowych treningów na basenie

triathlon trening pływanie11Każdy sportowiec powinien mieć fizyczną i psychiczną przerwę po sezonie startowym. Po 2 lub 4 tygodniowym okresie pauzy, czas ponownie wskoczyć do wody ze świeżymi celami.

 

Postaraj się o personalnego trenera techniki

Poszukaj prywatnego doświadczonego i obeznanego trenera, z triathlonowym ukierunkowaniem. Popytaj znajomych o rekomendację. Praca z lokalnym trenerem ma wiele zalet. Możesz trenować z nim praktycznie przez cały tydzień, a planowanie kolejnych treningów nie będzie kłopotliwe. Jeśli jednak podróżujesz służbowo lub dla przyjemności możesz dowiedzieć się czy w miejscu docelowym jest trener specjalizujący się w technice pływania.

Popraw swoją pracę nóg

Wykorzystaj zimowe miesiące, aby zostać silniejszym pływakiem. Do zalet mocnych nóg można wliczyć zwiększoną siłę mięśni kręgosłupa, zwiększoną prędkość startu, wzmocnione zginacze biodrowe (używane w kolarstwie i bieganiu). Mieszaj sety z samą pracą nóg w różnych pozycjach: używaj deski, pływaj na plecach, twarzą w dół z rurką czołową, lub staraj utrzymać się jak bojka w pozycji pionowej używając samych nóg.

Wstąp do grupy pływackiej

Rywalizacja jest kluczem do utrzymania motywacji podczas treningu. Poszukaj w internecie lub ogłoszeniach lokalnych zawodów. Możesz zapisać się na zawody mastersów i wystartować w nich indywidualnie lub drużynowo. Wybieraj dłuższe dystanse i pracuj nad wytrzymałością i tempem. Lub bierz udział w sprintach, aby poprawić prędkość i siłę. Możesz wraz z grupą zaplanować czasówkę na 1000m raz w miesiącu i wpleść ją w treningi. Zapisuj czasy, abyś mógł ocenić poprawę.

triathlon trening plywanie12

Zacznij trening siłowy

Zwiększ moc w wodzie poprzez rozwój siły górnych mięśni takich jak triceps, mięśnie najszersze grzbietu i klatki piersiowej. Wykonuj ćwiczenia rozwijające mięśnie barkowe, są to między innymi: rotacja ramion, podnoszenie ramion z użyciem gumy lub lekkich ciężarów. Wzmocnij mięśnie kręgosłupa poprzez wykonywanie "deski" czyli ćwiczenia izometrycznego polegającego na leżeniu w pozycji pompki na zgiętych przedramionach. Utrzymujemy się w takiej pozycji od 30s do 1min.