Pływanie na wodach otwartych wczesną wiosną

zatoka-plywanieZ pewnością wielu z was wystartuje w wielu zawodach w całej Europie już od maja i niewątpliwie jest wysoce prawdopodobne, że ​​wyścigi w tym okresie w wodach otwartych będą przeprowadzone w zimnych wodach. Wielu zawodników rozpocznie treningi w wodach otwartych już w kwietniu. W wielu rejonach Europy woda ma wtedy tylko kilkanaście stopni i to właśnie teraz jest czas, aby rozpocząć przygotowania ciała do tego dodatkowego obciążenia

 Adaptacja organizmu i przyzwyczajenie się do tej zmiany nie wydarzy się w ciągu kilku dni. Chcesz ćwiczyć swoje umiejętności w otwartych wody na długo przed wyścigiem więc musisz przystosować się do pływania w zimnej wodzie. Z pewnością nie powinieneś zaczynać treningów w zimnej wodzie bez odpowiedniego przygotowania. Z racji tego, że woda jest bardzo gęsta i dobrze przewodzi ciepło, bardzo szybko pobiera ciepło od naszego ciała, znacznie szybciej niż robi to powietrze. W takim wypadku proces marznięcia w otwartej wodzie jest bardzo szybki. Istnieje wiele różnych możliwości adaptacji ale należy pamiętać, że nie wszystkie będą działały na wszystkich.

Pierwszym środkiem adoptującym organizm mogą być chłodniejsze kąpiele w domu. Kiedyś praktykę taką stosowało wielu pływaków długodystansowych. W późniejszym okresie zostały uzupełniane łaźniami lodowymi i prysznicami na świeżym powietrzu.

Przygotowanie przedsezonowe.

Temperatury oscylujące w granicach 11-13 stopni Celsjusza na początku sezonu, powodują znaczny dyskomfort termiczny. W okresie wczesno wiosennym i zimowym ważne jest by uczyć organizm tolerancji na niskie temperatury. Na szczęście, temperatura wody w akwenach wzrośnie gwałtownie w trakcie sezonu, więc nie musisz spędzać zbyt dużo czasu pod zimnym prysznicem czy w wannie. Możesz również pomóc organizmowi przyzwyczaić się do niższych temperaturach poprzez noszenie mniejszej ilości ubrań i otwieranie okien w nocy. Warto pamiętać, że większość wyścigów, które odbywają się na początku sezonu są krótkie, a dla większości zawodników nie będą trwały dłużej niż 20 minut.

W wodzie.

Przed wejściem do wody możesz obmyć zimną wodą poszczególne części ciała zaczynając od twarzy. To z pewnością pomoże zmniejszyć szok, i da sygnał do mózgu, że zamierzasz pływać w nietypowych warunkach. Po wejściu do wody nie zatrzymuj się zbyt często, a będzie Ci trudno zmarznąć. Wejdź do wody i skup się na ukończeniu zadania. Pierwsze treningi w wodzie nie powinny być zbyt długie. W żadnym wypadku nie możesz wątpić w słuszność twojego działania. Musisz myśleć o docelowym starcie i korzyściach jakie przyniesie Ci ten konkretny trening. Nie decyduj się na dodatkowe kilka minut w wodzie jeśli nie czujesz się komfortowo.

Delikatne dreszcze są naturalną reakcją organizmu i nie powinieneś się tym przejmować. Dopiero w momencie kiedy człowiek przestaje się trząść oznacza to, że organizm jest mocno wyziębiony i dopiero wtedy jest to dużym problemem. W takim wypadku powinieneś wyjść z wody szybko, i przebrać się w suche ciepłe ubranie najszybciej jak to tylko możliwe.

plywanie-zatoka-wiosna

Po wyjściu z wody.

Po każdej sesji w otwartych wodach we wczesnym etapie sezonu, powinniśmy skupić się na rozgrzaniu. Ubieramy suche ubrania, najlepiej polar, kurtkę czapkę i rękawiczki. Z pewnością taki zestaw pomoże Ci wrócić szybko do normalnej temperatury ciała i komfortu całego ciała. Na początku sezonu warto zapewnić sobie kawę, herbatę czy gorącą czekoladę na każdy trening.

Zaczynając od kilku prostych zmian stopniowo możesz wydłużyć czas spędzony w wodzie. Te proste rzeczy, o których mowa powyżej, wymagają jedynie niewielkiej zmiany w swoich codziennych rutynowych czynnościach. Z pewnością te kilka zmian wpłynie korzystnie na Twoje treningi w zimnej wiosennej wodzie i dodatkowo uchroni Cię przed osłabieniem i jakimikolwiek infekcjami.