6 tygodniowy plan wprowadzający do dystansu 1/2 Ironman

Offseason trainingWiększość z nas ma już za sobą okres tzw. roztrenowania, który dla jednych był okresem całkowitego rozbratu z treningami, dla innych okresem lekkich treningów bez planowania i stosowania się do wytycznych. Przedstawiony przez nas plan pozwoli Ci zbudować odpowiednią wytrzymałość i bazę do dalszego planowania treningów na dystansie ½ Ironman.

W ciągu 6 tygodniu Twój organizm wróci do formy, a ty będziesz gotowy na większą objętość i intensywność treningową w dalszym okresie treningowym.
Dystans ½ Ironmana to dla większości z nas kolejny etap triathlonowej kariery. Z pewnością macie już za sobą starty na dystansach krótszych sprintach i olimpijkach, ale chcecie więcej. Składający się z 1,9 km pływania, 90 kilometrów na rowerze i 21,1 km biegu Ironman 70.3 inaczej ½ Ironman nie jest wcale łatwy.

bieg22

Głównym celem dla dystansów ½ Ironman powinna być  poprawa szybkości i wytrzymałości. Chodzi przecież o to by utrzymać dużą prędkość przez jak najdłuższy czas. Niestety w praktyce okazuje się, że jest to łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale ten sześciotygodniowy plan treningowy pozwoli Ci zacząć.

Na tym etapie treningu najważniejsze jest osiągnięcie stałej rutyny treningowej. Zadaniem tych pierwszych sześciu tygodni, jest budowanie kluczowych umiejętności, miesiąc po miesiącu i przyzwyczajenie organizmu do wysiłku. Oznacza to, że Twoja forma będzie rosła stopniowo, a Ty nie będziesz narażony na kontuzje i przeciążenia. Przedstawiony przez nas plan to tak naprawdę wprowadzenie i przygotowanie do okresu bezpośredniego przygotowania do zawodów.

Plan przewiduje sesje treningowe od poniedziałku do niedzieli, ale możesz lekko modyfikować jednostki jeśli przyjdzie taka potrzeba. Ważną rzeczą jest to, żeby pomiędzy treningami mieć odpowiednio dużo czasu na regenerację . Słuchaj swojego ciała. Jeśli czujesz się zbyt zmęczony, nie przejmuj się i odpuść na kilka dni.

Prezentowany przez nas plan  najlepiej nadaje się dla zaawansowanych i średniozaawansowanych  triatlonistów, a nie początkujących. Mimo, że niektórzy ludzie wybierają ½ Ironman jako pierwszy wyścig, niekoniecznie polecamy taką metodę, chyba że masz solidne doświadczenie w pływaniu, jeździe na rowerze czy bieganiu.

Plan treningowy przewiduje około dziewięć godzin tygodniowo (jeśli zrobisz wszystkie treningi) i będzie stopniowo wzrastać (głównie w weekendy). Jako punkt wyjścia do podjęcia się trego planu powinna być forma pozwalająca na komfortową jazdę na rowerze 90min, 45min biegu i przepłynięcie 800m. Jeśli jesteś na takim poziomie możesz realnie Myślec o ukończeniu tego planu z sukcesem.

Strefy wysiłkowe:   tabela strefy

Tydzień 1.

tydzien1

Tydzień 2.

tydzien2

Tydzień 3

tydzien 3

Tydzień 4.

tydzien 4

Tydzień 5.

tydzien 5

Tydzień 6.

tydzien 6