Ironman triathlon

ironmanzawody

Ironman to zawody triathlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Odbywają się na dystansach: 3,8 km (2,4 mil) pływanie, 180 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,2 km (maraton, 26,2 mil) bieg. Wyścig zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych. Każdego roku w październiku odbywają się Mistrzostwa Świata w wyścigach Ironman na hawajskiej wyspie Kona.

Zawody Ironman uważane są za najbardziej prestiżowe zawody triatlonowe na świecie. W każdym ze startów bierze udział od kilkuset do kilku tysięcy zawodników. W wyścigach udział mogą wziąć sportowcy nieprofesjonalni lub amatorzy. Około 5-10% startujących to zawodnicy profesjonalni,którzy zazwyczaj klasyfikowani są w osobnej kategorii.

Oprócz zawodów odbywających się na Hawajach, ma miejsce wiele imprez na identycznych dystansach (relacje z zawodów Ironman Triathlon)  m. in. w Polsce od 2008 roku odbywają się zawody w Borównie, co roku doączają nowe zawody:np: w Malborku, w Wolsztynie.

Pływanie

Pływanie w zawodach Ironman odbywa się na dystansie 3,8 km na otwartych akwenach: jeziorach, morzu lub w oceanie. Zawodnik może pokonać wyznaczoną trasę dowolnym stylem pływackim. Często z uwagi na temperaturę wody organizatorzy dopuszczają możliwość startu w neoprenowych piankach – jednak zazwyczaj ostateczna decyzja zapada na 24h przed startem. Z przyczyn organizacyjnych czas potrzebny na pokonanie dystansu w wodzie jest ograniczony, tzw. cut off time, np.: w Ironman Austria dla pływania, wynosi 2h i 20 minut – po tym czasie zawodnicy, którzy nie ukończyli pływania nie mogą kontynuować dalszego etapu – jazdy na rowerze.

Jazda na rowerze

Po ukończeniu etapu pływania zawodnicy muszą pokonać dystans180 km na rowerze. Dopuszczalne są zarówno rowery szosowe oraz górskie. Charakterystyczne dla wyścigu rowerowego w zawodach Ironman jest to, że w przeciwieństwie do klasycznego wyścigu szosowego zawodnicy nie mogą sobie nawzajem pomagać. Obowiązkowe jest posiadanie zapiętego kasku rowerowego w trakcie całego okresu kontaktu z rowerem. Ściągnięcie lub odpięcie kasku przed linią końcową jazdy może skutkować dyskwalifikacją zawodnika. W trakcie wyścigu sędziowie i wybrani obserwatorzy mogą ukarać zawodnika lub całą grupę kolarską żółtą lub czerwoną kartką. Żółta kartka oznacza konieczność zatrzymania się w punkcie kary (penalty box) na około 5-6 minut. Czerwona kartka oznacza dyskwalifikację. W przypadku usterki technicznej zawodnik nie może korzystać z pomocy zawodników lub innych osób.

Bieg

Bieg to klasyczny maraton (42,2 km). Zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy innych osób. Maksymalny czas na pokonanie segmentów: pływania, jazdy na rowerze i biegu w Ironman Austria wynosi 17h.

Drukuj