Regeneracja i powrót do treningów po dystansie Ironman

gdynia triathlon TT100Jak wiadomo Ironman to 3.86km pływania 180,2km jazdy na rowerze oraz 42,195km biegu. Dla większości z nas to długi i ciężki dystans. Tak jak przygotowanie do niego jest specyficzne, tak specyficzna powinna być regeneracja po jego ukończeniu. Dla niektórych  jest to cel główny sezonu, dla innych jeden z wielu na tym dystansie. W tym artykule skoncentrujemy się na powrocie do regularnych treningów.

Pierwszy tydzień po dystansie Ironman:

Większość trenerów zaleca odpoczynek pierwszego dnia po zawodach. Aczkolwiek dobrym rozwiązaniem jest delikatne poruszanie się, typu spacer 10-20 min.

Reszta tygodnia powinna również być spokojna, spacery, spokojne pływanie, delikatne jazdy na rowerze, raczej w formie leniwego pedałowania z rodziną.

Środek tygodnia to dobry czas na masaż, ale nie typowy mocny, tylko delikatniejszy.

Pierwszy weekend to dobry czas na wycieczkę rowerową ale nie dłużej niż 2-3h w spokojnym tempie, z przerwą w kawiarence, lub na punkcie widokowym.

W niedzielę możemy pozwolić sobie na krótką delikatną przebieżkę w granicach 40min -1h.

gdynia triathlon TT

Drugi tydzień po zawodach Ironman.

Ten tydzień warto potraktować jak typowy tydzień regeneracyjny, to jeszcze nie czas na powrót do regularnych treningów. Warto tu zażywać innych form rekreacji na świeżym powietrzu. Dzięki tygodniowi pierwszemu pozwoliliśmy sobie na odrobine odpoczynku, teraz dajmy czas organizmowi na pełną regenerację.

Tydzień trzeci po zawodach na dystansie Ironman.

Wielu triathlonistów ma już ochotę wrócić do treningów. Dwa tygodnie lenistwa zaczynają dawać o sobie znać, ale warto również trzeci tydzień potraktować podobnie jak drugi, mimo dużej chęci do powrotu do objętości.

Pierwsze tygodnie treningów:

Warto skupić się raczej na krótszych jakościowych treningach niż na dużych objętościach. Zalecamy naprawdę krótkie interwały na rowerze np. 1min/1min wolniej. Te sesje interwałowe powinny być dodatkiem do spokojnego średniodystansowego wyjeżdżenia. Podobnie postępujemy na bieganiu spokojne niedługie wybiegania przeplatane interwałami 30sec/2min. W wodzie staramy skupić się nad techniką.

Tego typu trening kontynuujemy przez 3-4tygodnie. Taki trening będzie stymulował organizm oraz przygotuje do powrotu do regularnych treningów.