Ironman triathlon

ironmanzawody

Ironman to zawody triathlonowe organizowane przez World Triathlon Corporation. Odbywają się na dystansach: 3,8 km (2,4 mil) pływanie, 180 km (112 mil) jazda na rowerze i 42,2 km (maraton, 26,2 mil) bieg. Wyścig zaliczany jest do długodystansowych startów triatlonowych. Każdego roku w październiku odbywają się Mistrzostwa Świata w wyścigach Ironman na hawajskiej wyspie Kona.

Przygotowanie do dystansu Ironman

ironmanOswajanie się z dystansem Ironman wymaga planowania, przygotowań i cierpliwości.

1. Równa forma

    Triatlonista byłby nikim bez przyzwyczajeń i nawyków. Jeżeli jednak będziemy powtarzać w kółko te same treningi, wpadniemy w rutynę, która będzie mogła skutkować zatrzymaniem wzrostu wydajności. Tak, to prawda, że Ironman jest szczytem ludzkiej wytrzymałości, jednak nie wykorzystasz swojego potencjału jesli w kółko będziesz wykonywał ten sam typ treningów przez okres od sześciu do dziesięciu miesięcy. Podziel trening na fazy: 60% fazy bazowej, 30% o specyfice startowej i 10% fazy przejściowej.

    Czytaj dalej...

    Regeneracja i powrót do treningów po dystansie Ironman

    gdynia triathlon TT100Jak wiadomo Ironman to 3.86km pływania 180,2km jazdy na rowerze oraz 42,195km biegu. Dla większości z nas to długi i ciężki dystans. Tak jak przygotowanie do niego jest specyficzne, tak specyficzna powinna być regeneracja po jego ukończeniu. Dla niektórych  jest to cel główny sezonu, dla innych jeden z wielu na tym dystansie. W tym artykule skoncentrujemy się na powrocie do regularnych treningów.

    Czytaj dalej...