• slider6

Odwodnienie - jak się uchronić i czym grozi

woda100Odwodnienie jest jednym z najczęstszych problemów sportowców, w rzeczywistości jest jednak dość łatwym do rozwiązania. Wraz ze zbliżającym się sezonem letnim podatność na odwodnienie rośnie. Wyższe temperatury ale też niejednokrotnie dłuższe jednostki treningowe mogą negatywnie wpływać na gospodarkę wodną naszego organizmu.

 Głównym powodem, odwodnienia jest niewystarczające spożycie płynów, odpowiednio dopasowane do strat poniesionych podczas ćwiczeń. Badania sugerują, że spadek nawodnienia o około dwa procenty mogą prowadzić do zmniejszenia wydajności aż do 30 procent.

W ciągu ostatnich kilku lat, znacząco zmieniały się trendy dotyczące podejścia do problemu rozwiązania odwodnienia i odpowiedniego dbania o gospodarkę wodną organizmu. Wielu ekspertów sugerowało, że pragnienie jest najlepszym wskaźnikiem odpowiedniego nawodnienia, a spożywanie dużych ilości płynów nie wpływa na niebezpieczeństwo pojawienia się hiponatremii - rozcieńczenie poziomu sodu w organizmie, które mogą być śmiertelne. Z pewnością podczas treningów należy nawadniać się stopniowo, pijąc małe łyki. Organizm, który dostaje zbyt dużą dawkę płynów jednocześnie może zareagować słabszym przyswajaniem.

Picie większej ilości płynów, podczas intensywniejszych i dłuższych jednostek treningowych jest oczywiście wskazane, ale picie samej wody nie uzupełni niedoborów elektrolitów utraconych z potem. Rozwiązaniem problemu utraty elektrolitów mogą być napoje izotoniczne lub odżywki sportowe.

Triathloniści, a szczególnie zawodnicy startujący w dystansach typu Ironman mogą być bardziej podatni na odwodnienie ponieważ nie są oni w stanie przyjmować płynów podczas sekcji pływackiej, więc ich uzupełnienie na rowerze powinno być priorytetem.

FuelBelt

Odwodnienie - objawy

  • Zawroty głowy podczas ćwiczeń
  • Bóle głowy
  • Suchość w jamie ustnej, warg i gardła
  • Ciemno zabarwiony mocz
  • Spadek wyników

Jak uniknąć odwodnienia

  1. Wybieraj napoje i suplementy starannie. Nie staraj się testować nowych marek i produktów w dniu wyścigu. Woda pitna może tylko wypłukać minerały i sole więc zamiast jej używaj napojów z elektrolitami do po pijania żeli i odżywek.
  2. Pij dużo dzień przed wyścigiem, uzupełniając elektrolity, aby uniknąć odwodnienia następnego dnia. Dodatkowa butelka lub dwie z roztworem elektrolitowym powinno załatwić sprawę.
  3. Pij mało i często podczas wyścigu - picie co 10 minut nawet gdy nie czujemy pragnienia i bez zbyt dużej ilości płynów za jednym razem, co może powodować wzdęcia.
  4. Obliczyć współczynnik utraty potu. Z grubsza rzecz biorąc, ważyć się przed i po godzinie ćwiczeń i uwzględnić wszelkie ilości płynów.

Leki i alkohol mogą mieć wpływ na poziom nawodnienia. Unikaj alkoholu i nadmiernej ilości kofeiny w tygodniu wyścigu.

Artykuł dzięki producentowi systemów nawadniających i pasów z bidonami: marce Fuelbelt