Winogrona - witaminy dla triathlonisty

 

triathlon trening winogronaWinogrona zapobiegają otyłości, posiadają działanie przeciwbólowe. Pod względem wartości odżywczych wypadają bardzo korzystnie. Posiadają wiele antyoksydantów takich jak reserwatrol, katechiny, epikatechiny i proantocyjanidyny.

Niedawne badania wskazują wyraźnie, że reserwatrol i proantocyjanidyny mają korzystny wpływ na układ krwionośny. Badania opublikowane w 2012 roku pokazały również, że reserwatrol zapobiega tyciu. Komórki tłuszczowe zostały poddane działaniu ekstraktów ze skórki winogron, spowodowało to zmniejszenie produkcji i akumulacji lipidów. Autorzy badań sugerowali, że ekstrakt ze skórki winogron może być pomocny w zwalczaniu otyłości. Dalsze badania w tym obszarze pokazały, że ekstrakt ten zmniejsza wpływ genów odpowiedzialnych za gromadzenie tłuszczu i wzrost wagi.

Reserwatrol może być również skutecznym środkiem przeciwbólowym. Naukowcy byli w stanie utrzymać efekt przeciwbólowy morfiny u szczurów, które miały wyrobioną tolerancję na nią. Jeśli badania te zostaną potwierdzone, to reserwatrol może znaleźć zastosowanie w medycynie.

Kolejną ciekawostką jest wytworzenie biosyntetycznego polifenolu z winogron. Poprawia on funkcje poznawcze u myszy z chorobą Alzheimera. Odkrycie zostało opublikowane w Journal of Neuroscience ze wskazaniem na możliwość leczenia polifenolem choroby Alzheimera u ludzi. Alzheimer jest chorobą neurodegeneracyjną na którą nie ma obecnie lekarstwa.