Węglowodany w triathlonie

agiskoJeśli spożywanie węglowodanów może opóźnić zmęczenie i polepszyć osiągi, to spożywanie ich w większej ilości musi być jeszcze lepsze? Niekoniecznie…

 

Przebijając się przez niezliczone reklamy odżywek dla sportowców można by zacytować Sir Winstona Churchilla „Nigdy w polu ludzkiego dążenia nie zostało napisane tak wiele niedorzeczności przez tak wielu speców od marketingu z tak małą ilością dowodów do ich poparcia!”. Jeśli jesteście sceptyczni, co do takich produktów to mamy dobrą wiadomość, jest jeden, który działa w 100% i jego działanie potwierdzone jest setkami testów naukowych: napój węglowodanowy.

Zyski z użycia węglowodanów są proste: glikogen jest najwyższej, jakości paliwem dla naszego ciała, szczególnie, kiedy te mięśnie pracują mocno, np. podczas wyścigu. Niestety Twoje mięśnie mogą przechować ilość glikogenu wystarczającą na 2 godziny. A ponieważ nawet średnie wyczerpanie glikogenu powoduje spadek osiągów, użycie węglowodanów w czasie wysiłku pozwala opóźnić uczucie zmęczenia i zwiększyć tym samym nasze osiągi.

Liczmy węglowodany

Większość z was zapewne używa napojów z węglowodanami lub żeli. Pojawia się, więc pytanie, jak dużo węglowodanów przyjmujesz na godzinę zawodów/treningu? Typowa odpowiedź na to pytanie to 3 do 4 żeli na godzinę lub według zaleceń producenta. Problemem w tych odpowiedziach jest to, że pokazują nam jedynie ile gotowego produktu zjedliśmy, a nie faktyczną ilość węglowodanów na godzinę. Kiedy zerkniemy na skład żeli zobaczymy, że ilość węglowodanów w nich zawartych znacznie się różni, tak samo sprawa wygląda z napojami. Proporcje podane przez producenta niekoniecznie muszą dawać nam napój o żądanej ilości węglowodanów na litr. W skrócie, aby wiedzieć ile węglowodanów spożywamy w ciągu godziny, musimy sprawdzić na opakowaniu ile jedna saszetka żelu ich zawiera. To samo tyczy się napojów. Dlaczego to wszystko ma znaczenie? Wiele badań wskazuje na to, że aby czerpać korzyści z węglowodanów, muszą być one dostarczane w odpowiedniej ilości. Według badaczy napoje składające się z glukozy, maltodekstryny dostarczają 60g węglowodanów na godzinę. Napoje składające się z glukozy i fruktozy dostarczają już 80g węglowodanów na godzinę.

agisko-drink-limeNapój sportowy Agisko

Dla triathlonistów szukających odpowiedniej metody przyjmowania węglowodanów są 2 drogi. Pierwszą jest szybkie przeliczenie zawartości węglowodanów w napojach i żelach, które posiadamy i odpowiednie ich użycia. Druga metoda to po prostu spożywanie dużej ilości węglowodanów, tak, żeby mimo przekroczenia zalecanej dawki być pewnym, że dostarczamy organizmowi odpowiedniej ich ilości. Druga metoda oczywiście jest o wiele wygodniejsza.

Przeprowadzono badanie, w którym udział wzięło 40 kolarzy i triathlonistów. Mieli oni ukończyć etapy rowerowe trwające po 2 godziny przy stałym obciążeniu a następnie symulowany 20km etap czasowy, który mieli wykonać jak najszybciej. 12 napojów węglowodanowych zostało przetestowanych, zawierały one kolejno dawki 10,20,30,40,50,60,70,80,90,100,110 i 120g węglowodanów na godzinę. Naukowcy odkryli wraz ze wzrostem przyjmowanej ilości węglowodanów na godzinę, osiągi rosły. Ale tylko do 78g na godzinę, po tej dawce zysk nie był już tak zauważalny. Mogło to nastąpić w związku z mniejszą absorpcją węglowodanów przy większych stężeniach spowodowaną problemami trawiennymi. Podsumowując, aby wykorzystać maksimum z węglowodanów, musisz przyjmować odmierzoną ich ilość.