Poranna dieta dla triathlonisty

triathlon trening poranna dietaCo powinniśmy zjeść przed porannym treningiem zależy od wielu czynników. Poniżej znajduje się poradnik, jak powinna wyglądać nasza dieta przed długim umiarkowanym treningiem, a jak przed krótkim i intensywnym.

 

Trening długi i umiarkowany

Przed treningiem: Nic . Ale będziesz jadł w czasie treningu. Podczas ćwiczeń gdzie pracujemy nad bazą tlenową nie potrzebujemy śniadania. Twoje mięśnie przechowują wystarczającą ilość glikogenu, abyś mógł wykonywać wysiłek przez godzinę lub nawet więcej. Dodatkowo trening na czczo uczy organizm korzystania z rezerw tłuszczu zgromadzonego w organizmie(który jest głównym paliwem podczas długich wyścigów). (Czytaj też: ''Tłuszcz jako paliwo'')

Podczas treningu: Wafle ryżowe z masłem orzechowym i dżemem, napoje z elektrolitami, banany, batony energetyczne, woda. Po 90 minutach lekkiego treningu musisz zacząć uzupełniać glikogen i upewnić się, że wystarczy Ci paliwa do końca planowanego treningu. Podczas długich treningów Twój organizm powinien tolerować pełnowartościowe jedzenie, które zaspokoi Twój głód i dostarczy niezbędnych wartości. Nie można tutaj polegać na żelach i napojach energetycznych. Pamiętajmy o stosowaniu napojów bogatych w elektrolity, suplementów elektrolitycznych (np. SaltStick) aby zachować odpowiednie nawodnienie organizmu.

Po treningu: Jajka sadzone, szpinak, wędzony łosoś, ziemniaki. Bogate w wartości odżywcze, białko i węglowodany jedzenie wspomoże regenerację organizmu 30-45min po treningu. Łosoś bogaty jest w kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają zredukować stany zapalne mięśni i ich ból.

triathlon trening poranna dieta 1

Trening krótki i intensywny

Przed treningiem: Kawa i banan. Kofeina wspomaga wydolność organizmu. Jeśli nie pijasz regularnie kawy, dobrym pomysłem będzie wypijanie jej przed treningami wysokiej intensywności lub interwałami. Przyswojenie małej ilości węglowodanów w postaci banana pomoże Ci zmaksymalizować ilość zmagazynowanego glikogenu bez długiego procesu trawienia

Podczas treningu: Napoje sportowe, żele energetyczne. Twój układ trawienny musi być wytrenowany jak mięsień, aby tolerować pokarm w czasie wyścigu. Powinieneś regularnie trenować spożywanie żeli i napojów w czasie intensywnego wysiłku.

Po treningu: Smoothie z koncentratem białka, jagodami, orzechami i i jogurtem z dużą zawartością tłuszczu. Po ciężkich treningach nasz głód może być wzmożony. Płynny pokarm jest korzystny w takim przypadku, ponieważ szybciej się trawi. Ten szejk z białkiem, węglowodanami, antyoksydantami i tłuszczami pozwoli przyspieszyć uzupełnianie glikogenu i regenerację mięśni. Pamiętajmy zawsze o piciu wody przed, w czasie i po treningu.