Burak w diecie triathlonisty

burak triathlon minNajnowsze badania wykazują, że jedzenie bogate w azotany takie jak burak, może znacznie podnieść nasze osiągi.

Ostatnimi czasy w prasie pojawiają się często artykuły o jedzeniu i jego super właściwościach. Rzekome badania wskazują na teoretyczne zalety owych warzyw czy owoców. Po jakimś czasie ekscytacja mija i na celownik trafia, co innego. Jednak z burakiem jest inaczej, wielokrotne badania wskazują, że burak rzeczywiście jest w stanie poprawić nasze osiągi i to w sposób znaczący.

Wydolność tlenowa

W 2007r naukowcy ze Szwecji odkryli, że podanie 500mg azotanu jako suplementu diety w sposób znaczący zwiększyło wydolność tlenową badanych kolarzy. Następnie w 2009r Brytyjscy naukowcy przeprowadzili podobny eksperyment, tym razem z wykorzystaniem soku z buraka(zawierającego duże ilości azotanów). U dwóch badanych sportowców spożywających sok z buraków czas potrzebny do całkowitego wyczerpania fizycznego zwiększył się o imponujące 16%. Również w 2009r przeprowadzone było badanie polegające na podawaniu czystych azotanów w postaci suplementu. Suplement podawany był kolarzom trenującym interwały. Badanie dowiodło, że maksymalny czas jazdy nie wydłużył się, ale zdecydowanie zmniejszyło się zużycie tlenu przy tej samej pracy. Oznacza to wydajniejszy metabolizm tlenowy.

Lepsze osiągi

Czy spożywanie azotanów przed zawodami może uczynić Cię szybszym? Brytyjscy naukowcy opublikowali wyniki badań nad dwoma kolarzami, którzy jechali na czas na odcinkach 4km i 16,1km. Test przeprowadzony był w dwóch warunkach: 2h po wypiciu 500ml soku z buraków bogatego w azotany i 2h po wypiciu soku z buraków o identycznym smaku lecz pozbawionym azotanów. Poziomy zużycia tlenu były zbliżone, lecz średnia generowana moc wzrosła po spożyciu soku z buraków z azotanami. Zauważono znaczącą poprawę czasu. 2,8% na 4km i 2,7% na 16,1km. Pod względem czasowym jest to duża różnica. Na 16,1km czasówce jest to zmniejszenie czasu z 27,7min do 26,9min, czyli o prawie minutę, jest to znacznie więcej niż może nam dać zmiana kół na aerodynamiczne.

Dzięki czemu mamy zwiększoną moc średnią? Ma to związek z wyższą wydajnością mięśni. Prostymi słowami oznacza to, że mięśnie mogą wykonać większą pracę z tej samej ilości dostarczonego tlenu. Badania wykazały, że obecność azotanów we krwi zmniejsza zużycie ATP, które jest natychmiastowym źródłem energii dla mięśni. Dodatkowo azotany mogą zwiększyć przepływ krwi w mięśniach. Okazało się, że azotany wywołują zmiany chemiczne w mięśniach, które pozwalają na bardziej wydajną przemianę tlenu w energię.

Codzienna dawka soku z buraków zapewni Tobie nie tylko dużą porcję antyoksydantów, ale również wzmocni Twój system immunologiczny i pozwoli Twoim mięśniom generować większą siłę.