• START
  • Dieta
  • Odżywianie i nawadnianie podczas zawodów - podstawowa wiedza

Odżywianie i nawadnianie podczas zawodów - podstawowa wiedza

triathlon trening odzywianiePrawidłowe odżywianie i suplementacja może dać Ci przewagę podczas wyścigu. Ale jednocześnie nieprawidłowe odżywianie może Cię spowolnić. Wyjaśniamy, co i jak.

Triathloności z natury szukają metod na poprawę swojego czasu. Oprócz treningów, może to być odżywianie. Starannie ułóż swoje menu na okres kilku dni przed zawodami, aby uniknąć problemów żołądkowych. I zachęć swoje ciało do maksymalnej wydolności poprzez sprawdzone sportowe diety. Nie ma tu niestety uniwersalnego rozwiązania, ale generalnie najlepiej trzymać się prostych pokarmów na kilka dni przed zawodami.

Przypomnij sobie co najlepiej trawisz i unikaj podejrzanego jedzenia, które może wywołać problemy żołądkowe, jak np. owoce morza, pikantne potrawy, alkohol. Kiedy zbliżasz się do zawodów postaraj się przyjąć wcześniej przetestowany i sprawdzony przez siebie plan żywieniowy.

Trening

3 do 5 dni przed zawodami triathlonowymi na dystansie sprinterskim lub olimpijskim będziesz zmniejszał objętość treningów. Wykonując tylko niewielką ilość ćwiczeń o wysokiej intensywności. Pamiętaj, aby podczas każdego treningu spożywać wiele napojów z dużą zawartością węglowodanów, i jeść regularnie przez cały dzień.

Przed startem

Badacze sportowi sugerują, że prawidłowe odżywianie w dniu wyścigu może przynieść 5-8% poprawy w osiągach. Kiedy do startu pozostało Ci 1-2h odłóż na bok zwykłe jedzenie i staraj się przyjmować odżywki dla sportowców. Na rynku jest mnóstwo dietetycznych środków dla sportowców przyjmowanych jeszcze przed startem. Ale pamiętajmy, złe ich użycie może nas spowolnić. Np. wypicie zbyt dużej ilości napojów może spowodować uczucie przepełnienia żołądka, a to z pewnością nie pomoże nam w uzyskaniu dobrych czasów. Chodzi tutaj o zachowanie dobrego balansu, dla każdego jest on inny. Dlatego najlepiej przetestować strategię żywieniową wcześniej.

Kofeina, Twój przyjaciel

Pomimo ogólnego przekonania, kofeina wcale nas nie odwadnia. Badania pokazują, że prawidłowo użyta może znacznie poprawić osiągi. Dla większości sportowców 3-5mg/kg ciała przyjęte na godzinę przed startem da nam porządnego kopa do działania. Możemy tutaj przyjmować żele z kofeiną, napoje energetyczne lub kapsułki SaltStick Plus z kofeiną. Ale pamiętajmy żeby nie przedawkować. Przyjęcie zbyt dużej ilości kofeiny może wywołać dezorientację i nadpobudliwość. Aby trafić w tą idealną dawkę znów proponujemy przetestowanie przed zawodami.

triathlon trening kawa1

Nawodnienie

Sód jest niezbędny do funkcjonowania ciała, lecz tracimy go wraz z potem i moczem. Hiponatremia (niskie stężenie sodu we krwi) to coś, z czym wielu triathlonistów ma problem. Problem ten występuje często na długich wyścigach w wysokiej temperaturze otoczenia. Aby tego uniknąć powinniśmy przyjmować duże ilości płynów i dostępne na rynku kapsułki elektrolityczne, np. SaltStick. Pozwoli to nam utrzymać poziom sodu w odpowiednim przedziale.

Odżywianie podczas wyścigu

Kiedy bierzesz udział w wyścigu na dystansie zbliżonym do sprinterskiego kilka łyków podczas biegu, będzie wystarczające, aby dostarczyć małą porcję glukozy. Na dystansie olimpijskim będziesz potrzebował już żeli energetycznych podczas jazdy jak i biegu.