• slider6
  • START

Trening kolarski jesieną. Spróbuj czegoś innego

kolarstwo jesieniaPlanowanie treningu kolarskiego jesienią w naszych warunkach klimatycznych z pewnością może sprawić wiele trudności. Niesprzyjające warunki pogodowe, krótki dzień, a do tego zmęczenie i często niechęć do jazdy na rowerze po całym sezonie może skutecznie odstraszać nas od wsiadania na rower.

Odpowiednie zaplanowanie treningu biorąc pod uwagę tak odległy sezon startowy w przyszłym roku może być dużym problemem. Odpowiednie połączenie treningu i odpoczynku w tym okresie jest sprawą kluczową by podnieść swój poziom sportowy w przyszłym sezonie. Wszyscy chcemy odpowiednio odpocząć nie tracąc przy tym naszej ciężko wypracowanej formy i sylwetki. Jeśli Twój sezon nie był w pełni przepracowany, miałeś okresy przerw to w Listopadzie możesz spokojnie rozpocząć intensywne trenowanie do nowego sezonu. Nie musisz się obawiać, że Twój organizm będzie przetrenowany i zmęczony. Poniżej przedstawiamy kilka sugestii dotyczących treningu jesienią dla grupy osób mniej zmęczonych sezonem

1 Mniejsza ilość, większa jakość

W okresie późnej jesieni Twój organizm ma wystarczająco dużo przejechanych kilometrów by cieszyć się dobrą formą. Zamiast jazdy opartej na dużej ilości kilometrów, zastosuj bardzo krótkie i intensywne sesje takie jak 6x1min intensywnie robiąc 5 minutowe przerwy między każdym powtórzeniem. Tego typu treningi najlepiej działają w momencie gdy połowa dystansu  prowadzi po nawierzchni płaskiej natomiast końcówka lekko pod górę. Tego typu jednostki treningowe pobudzą Twój organizm i na pewno pozytywnie wpłyną na formę

2 Akcenty

Jesień może być czasem, kiedy trudno będzie trafić na dobrą komfortową pogodę. W tym okresie warto jest trenować w grupie. Takie treningi z pewnością będą bardziej interesujące. Niesprzyjające warunki powodują, że musisz bardziej uważać ale akcenty, przyspieszenia, sprinty razem z grupą pozwolą nauczyć Twoje nogi czegoś nowego.

3 Odpręż się

Jesień nie zawsze daje możliwość treningu. W naszych warunkach atmosferycznych czasamipo prostu nie da się trenować. Wykorzystaj ten czas na relaks i spotkania ze znajomymi. Może warto poznać swoich kolegów z treningu bez ubierania lycry?

Zrób coś innego

Jeżeli jesteś w grupie osób, które sumiennie, a przede wszystkim bez dłuższych przerw przepracowały sezon możesz potrzebować trochę więcej czasu na odpowiednią regenerację. Poniżej przedstawiamy kilka elementów, które pozwolą Ci na odpowiednie przejście tego okresu

1 Jazda dla przyjemności

Wykorzystaj ten okres na wycieczki w nieznane obszary. Skręć w drogę którą nigdy nie jechałeś i zapomnij o reżimie treningowym. Również odpowiedni odpoczynek głowy da pozytywne efekty w następnym sezonie

2 Udaj się na masaż sportowy

Jeśli nie miałeś okazji korzystać z masażu, teraz jest ten moment. Masaż sportowy pozytywnie wpłynie na rozluźnienie Twoich mięśni, przyspieszy regenerację i gojenie się kontuzji czy mikro urazów. Niestety nie jesteśmy zawodowcami, którzy mają masaż po każdym wyścigu i treningu.

3 Odpocznij

Większość triathlonistów trenuje cały rok i może być w szoku, że wielu profesjonalnych sportowców stosuje prostą, lecz skuteczną zasadę "jeden dzień w tygodniu, jeden tydzień w miesiącu  i jeden miesiąc w roku, odpoczynku ". Oczywiście nie oznacza to, że przez wszystkie te dni zawodnicy nie robią nic, natomiast intensywność i objętość w tych okresach powinna być zdecydowanie mniejsza niż w przypadku regularnych treningów.

4 Regeneracja poprzez elektrostymulacje

Elektrostymulatory to niewątpliwie nowinka w świecie sportu. To podręczne urządzenie, które wysyła impulsy elektryczne do mięśni za pomocą elektrod. Pomagają w przepływie krwi i powodują szybszą regenerację. Można je używać także pomiędzy zawodami kiedy nie możemy zrobić treningu regeneracyjnego.

Podsumowując, każdy organizm jest inny i na każdego sportowca mogą działać inne bodźce. Pewne jest jednak to, że każdy nawet najlepszy sportowiec potrzebuje chwili wytchnienia. Odpowiedni odpoczynek zarówno fizyczny jak i psychiczny jest potrzebny każdemu sportowcowi. Jesień to idealny okres na odpuszczenie sobie i nadrobienie innych elementów życia. Na ciężkie, mozolne i długie treningi przyjdzie jeszcze czas.