• slider6

Idealne tempo biegowe, a wynik w triathlonie

tempo 100x100Po przejściu do biegu, łatwo o stwierdzenie, że większość triathlonu mamy już za sobą. Jednakże bieg to etap w, którym najbardziej prawdopodobne jest stracenie energii i spotkanie tzw. ściany. Nawet podczas triathlonów na krótkich dystansach pokonanie ostatnich kilometrów całkowicie bez energii może okazać się długą i monotonną podróżą. Istnieje wiele powodów przez, które możesz mieć problem z ukończeniem biegu z założonym tempem ale jest kilka zasad dzięki którym możemy zminimalizować to ryzyko.

Zostaw sobie rezerwę energetyczną

Kluczem do sukcesu może być odpowiednie tempo podczas etapu pływackiego i rowerowego. Zachowanie odpowiedniej ilości energii w mięśniach po tych dwóch etapach jest rzeczą oczywistą ale bardzo często, w szczególności zawodnicy z mniejszym doświadczeniem mają problem z określeniem pułapu zmęczenia, które powinni osiągać na rowerze i w wodzie. Walka o rekordy życiowe w wodzie i na rowerze może nas bardzo wiele kosztować. Osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów podczas pierwszych dwóch etapów rywalizacji wcale nie musi oznaczać końcowego sukcesu. Na zawodach wielokrotnie widać zawodników, którzy znaczną część biegu idą nie będąc w stanie biec.

Kontrola tempa biegu od 1km!

Bardzo ważne jest odpowiednie dostosowanie tempa biegu zaraz po wyjściu ze strefy T2. Wysoki poziom adrenaliny, chęć zaimponowania rodzinie i kibicom może w bardzo łatwy i szybki sposób uszczuplić nasz poziom energii już na pierwszych kilometrach biegu. Należy pamiętać, że najprawdopodobniej w pierwszej fazie biegu nasz organizm będzie podekscytowany i chcąc nie chcąc będzie skłaniał nas do szybszego biegu. Postaraj się utrzymać tempo nawet nieco wolniejsze od założonego przez pierwsze kilka kilometrów, a gwarantujemy, że po minięciu połowy dystansu zaczniesz wyprzedzać innych zawodników, a to bardzo motywujące.

tempo biegu

Praca na treningu

Jednostki treningowe odzwierciedlające to co będzie działo się podczas zawodów to bardzo pomocny element treningu każdego zawodnika. W przypadku biegu są to sesje, w których zaczynamy biec w bardzo spokojnym tempie, wolniejszym od założonego i z kilometra na kilometr przyspieszamy tak jak chcielibyśmy zrobić to podczas trwania zawodów. Jeśli będziemy robili to regularnie (i na dystansach, podobnych do tych, w których będziemy się ścigać), nasze ciało i umysł będą przyzwyczajone do takiej taktyki rozgrywania wyścigów i ostatecznie pozwolą nam osiągnąć lepsze wyniki.

Gadżety są bardzo pomocne

Podczas startów w triathlonach i innych długodystansowych zawodach wskazane jest, aby używać zegarka  GPS i monitora pracy serca. Parametry przedstawiane na tarczy zegarka mogą być bardzo pomocne w ocenie tego co dzieje się z naszym organizmem. Podczas treningów i testów sprawnościowych możemy w łatwy sposób określić jaki poziom wysiłku jesteśmy w stanie utrzymać przez założony czas. Określenie tempa i tętna pozwala w bardzo wiarygodny sposób określić jak powinniśmy biec podczas zawodów, żeby nie przesadzić ale również nie zostawić sobie rezerw energetycznych.

Kolka w biegu

Przyczyna kolki - czyli ostrego bólu, który pojawia się w dolnej części brzucha podczas pracy pozostaje prawdziwą zagadką dla naukowców sportowych. Mimo to kolka bardzo często powoduje niesamowite cierpienia sportowców, zwłaszcza podczas przejścia z roweru do biegu. Niektórzy twierdzą, że jej przyczyna tkwi w zbyt dużej ilości jedzenia spożywanego podczas zawodów lub też zbyt małej przerwie między posiłkiem, a zawodami. Inni zwalają winę na słabe mięśnie tułowia. Ale rzeczywistość jest taka, że nikt tak naprawdę nie wie co jest jej przyczyną. Prawdopodobnie istnieje wiele różnych przyczyn i zależą one od konkretnego zawodnika. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej wyszkoleni zawodnicy mają problem z kolką rzadziej. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie zakładek rowerowo-biegowych. Jeśli jednak już wystąpi kolka podczas biegu spróbuj tych kilku rozwiązań:

- Zwolnij i spróbuj opanować swój oddech, staraj się brać głębokie oddechy.
- Podnieś ręce do góry nad głowę, aby rozciągnąć mięśnie brzucha.
- Przestań, pić i jeść przez kilkanaście minut.
- Jeśli to nie pomoże przejdź do marszu aż do ustąpienia dolegliwości.

Podsumowując opanowanie odpowiedniego tempa biegu podczas zawodów wymaga wielu godzin treningu i wnikliwej analizy reakcji zachodzących w organizmie sportowca. Jeżeli jednak uda nam się opanować ten element z pewnością będziemy osiągali lepsze wyniki i nie dopuścimy do kryzysów podczas ostatniego etapu zawodów.