Poranne bieganie - zaprzyjaźnij się ze świtem

bieg-noc100Zapewne wiesz, że trening rano to najlepszy sposób, aby wpasować triathlon w swoje życie. Kłopot w tym, że o wiele przyjemniej jest zostać w łóżku kolejną godzinę.

Dobrym wytłumaczeniem tego, że jest Ci ciężko, jest rytm dobowy Twojego organizmu, kontrolowany przez wewnętrzny "zegar biologiczny". W skrócie poranne treningi oznaczają zmuszenie swojego organizmu do pracy kiedy on daje Ci sygnał, że chce zostać w domu. Dodatkowo temperatura naszego ciała jest niższa, a poziom hormonów działa przeciwko wyjściu na trening. To wcale nie znaczy, że trzeba zrezygnować z wyjścia na trening.

Tuż po wyjściu z domu okazuje się, że trening sprawia nam wielką przyjemność a nasz organizm czuje się spełniony przez cały dzień pracy!

Nawet dla bardzo rannych ptaszków, wprowadzenie porannego treningu może być nie lada wyzwaniem. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej głowy i podejścia do uprawiania sportu. Poranne bieganie nie wymaga niczego innego poza dobrymi chęciami i motywacją. Oto kilka sposobów jak przekonać się do wyjścia rano na trening.

Obudź się, i staraj się nie myśleć o łóżku

Jeśli żądza, aby nacisnąć przycisk drzemki, powstrzymuje Cię przed wstaniem i jest pierwszą rzeczą jaka przychodzi Ci do głowy- nie walcz ze swoją naturą ale pracuj nad nią. Sen przebiega w cyklach, z okresami snu głębokiego i okresów czuwania. Dostępnych jest kilka aplikacji, które są w stanie określić Twój cykl snu. Spróbuj ustawić budzik na godzinę w której przechodzisz przez fazę snu płytkiego. Aplikacje dostępne to między innymi cykl snu (na iPhone) lub SleepBot (dla Androida).

Zaprzyjaźnij się ze świtem

Jedną z najpiękniejszych rzeczy, które mogą Ci się przytrafić na treningu to zobaczyć wschód słońca. Oznacza to oczywiście, że wychodząc z domu zmuszony będziesz do oglądania ciemności. Badania wykazały, że ekspozycja na silne światło ma ogromny wpływ na nasze ciało i zegar biologiczny, a nic bardziej nie pobudza jak widok świtu.

bieznia-noca

Przyszykuj swój zestaw treningowy

Organizacja jest kluczem do wstania na poranny trening. Przygotuj swój zestaw wieczorem, sprawdzić prognozę pogody, byś nie musiał szukać dodatkowych ciuchów w ostatniej chwili np. kurtki przeciwwiatrowej. Jeśli jest zimno, warto umieścić zestaw ubrań na kaloryferze lub nawet w swoim łóżku. Jest to bardzo zachęcające, kiedy wyskakujesz z łóżka i wkładasz ciepłe ubrania. Dzień wcześniej warto ułożyć sobie swoją trasę i plan treningu, ponieważ poczucie celu jest kluczem do sukcesu.

Jedz, pij, bądź szczęśliwy i radosny

Jedną z przyczyn ospałości i trudności w wykonywaniu ciężkich treningów rano jest brak paliwa. Niestety, ponieważ bieganie jest dyscypliną, która wpływa na tętno i temperaturę ciała, wiele osób uważa, że ​​trudno jest trenować z pełnym żołądkiem. Warto zjeść coś słodkiego tuż przed treningiem np. dojrzałego banana, jedną grzankę z miodem, a nawet żel energetyczny. Wielu biegaczy stosuje też poranne espresso, które powoduje szybkie doładowania kofeiną, wzrost tętna i obudzenie zmysłów.

Zacznij powoli

Nie ma wątpliwości, że mięśnie i temperatura rdzenia rano są zdecydowanie mniej rozgrzane niż w ciągu dnia. Warto dać sobie szansę wykonując dłuższą niż zwykle rozgrzewkę. Jeśli masz mało czasu, możesz po prostu rozpocząć każdą sesję wolniej niż zwykle. Wolny bieg powinien trwać 10-20 minut wplatając w to kilka łatwych sprintów. Jeśli masz więcej czasu, spróbuj dynamicznej rozgrzewki przed wyjściem z domu polegającej na pobudzeniu wszystkich największych grup mięśniowych.

Bieganie do pracy.

Dobrym sposobem na zwolnienie cennego czasu, jest bieganie do pracy z dodatkowym zestawem ubrań, bądź też zostawienie zestawu ubrań dzień wcześniej w pracy.