Zbieganie - trening siły i szybkośći

bieg dol 100x100Gdy Izaak Newton zdefiniował pojęcie prawa grawitacji, stwierdzając, że "to, co porusza się w górę musi również spaść," pewnie nie miał na myśli prowadzenia treningów, ale sama zasada ma zastosowanie, gdy trenujemy do wyścigów z pofałdowanym profilem trasy.

 Większość z nas po usłyszeniu słowa wzgórze czy podbieg natychmiast przypomina sobie jak bardzo potrafią być one bolesne. Podczas biegu pod górę nasze mięśnie znacznie szybciej się zakwaszają, nasze tętno szybko rośnie, a nasz oddech staje się ciężki, a wszystko to przez walkę naszego organizmu z grawitacją.

Okazuje się, że jeśli trasa biegu prowadzi bardziej w dół niż w górę wcale nie musimy zrobić swojego najlepszego czasu na danym dystansie. Biegi po asfalcie i równych nawierzchniach nie dają nam gwarancji na osiąganie dobrych wyników w wyścigach o zróżnicowanym terenie. Bardzo ważne jest przygotowanie swojego ciała do wyścigów na pofałdowanym terenie wplatając jednostki krosowe do niektórych swoich kluczowych treningów, takich jak długie wybiegania i biegi tempowe. Dokładając do cotygodniowych treningów kilka zbiegów wzmocnimy i uelastycznimy wiele mięśni i stawów, które są odciążone, gdy biegasz na płaskim terenie lub podbiegasz.

Główną korzyścią z zbiegania ze zbocza jest siła i elastyczność mięśni i stawów. Trenowanie zbiegania spowoduje wyeliminowanie naszych słabych punktów i pozwoli nam osiągnąć pełnie swoich możliwości w trakcie docelowego startu. Dodatkowo na zbiegach możemy trenować szybkość gdyż obciążenia aparatu oddechowo sercowego są zdecydowanie mniejsze. W przypadku biegu w dół nasze mięśnie zaadoptują się do szybkiego biegu i będą w stanie powtórzyć ten sam mechanizm ruchowy na zawodach. Podczas treningu na zboczu dodatkowo eliminujemy ryzyko wystąpienie urazu spowodowanego innymi kontami ustawienia naszych kończyn.

bieg dol 600x305

 Warto pamiętać, że tego typu trening należy wdrażać ostrożnie i stopniowo. Bieganie w dół wymaga mniej wysiłku niż w przypadku biegu pod górę, ale z znacznie bardziej obciąża uda, biodra i kolana. Jedyną z głównych przyczyn, które negatywnie wpływają na nasz organizm podczas biegu w dół jest tzw. overstriding, czyli intuicyjne hamowanie, zmuszające do lądowania na piętach i wysyłania większej siły uderzenia do kończyn. Aby tego uniknąć warto spróbować pochylić się do przodu utrzymując stabilność w biodrach, biegnąc tak by środek ciężkości został przeniesiony na nogi. Ląduj łagodnie na śródstopiu, aby utrzymać stabilność i zmniejszyć obciążenia łydki, kolana i biodra.

Trasy prowadzone w dół powodują ogromny nacisk na uda i ścięgna, a to z kolei często jest powodem bólu u zawodników, którzy zbyt często stosują tego typu elementy treningu. Na szczęście ludzkie ciało dostosowuje się do tego typu obciążeń poprzez naprawy mikrourazów w włóknach mięśniowych i wzmocnienie ścięgien, aby mogły wytrzymać więcej w przyszłości.